PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Leśnictwo / #sadziMy z Prezydentem i Pierwszą Damą – duże zainteresowanie akcją

#sadziMy z Prezydentem i Pierwszą Damą – duże zainteresowanie akcją

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-09-20 18:00:00
#sadziMy

Akcja #sadziMY została zainicjowana przez Parę Prezydencką i polega na wspólnym sadzeniu drzew. W tym roku cieszyła się ogromną popularnością. Leśnicy przygotowali na ten cel aż milion darmowych sadzonek, które były rozdawane chętnym w regionalnych siedzibach Lasów Państwowych. Te rozeszły się jak świeże bułeczki. Polskie lasy to nasze wspólne dobro, o które musimy dbać.

#sadziMY z Parą Prezydencką

#sadziMY to akcja zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszą Damę. W ramach akcji, każdy mógł się zaangażować w sadzenie drzew i posadzić własne. We wrześniu ubiegłego roku Lasy Państwowe rozdały chętnym aż 146 tysięcy sadzonek. Pozytywny odbiór całej akcji sprawił, że w tym roku powrócono do tego pomysłu.

Tak jak w poprzednim roku leśnicy rozdawali chętnym sadzonki. W ramach #sadziMY, prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, sadzili młode drzewka w gdańskim Nadleśnictwie Lipusz, który został w 2017 roku zdewastowany przez huragan.

Od samego początku liczyliśmy, że ta akcja zjednoczy nasze społeczeństwo we wszystkich zakątkach kraju. Apelujemy do Polaków, do wszystkich którzy kochają drzewa, by poszli do swojego nadleśnictwa, wzięli sadzonkę i posadzili drzewo. To bardzo ważne, to nie jest działanie tylko na dzisiaj i tylko dla nas, ale także dla przyszłości. Las to oczyszczanie powietrza, produkcja tlenu i pochłanianie dwutlenku węgla, to ogromnie istotne także z konieczności, jaką jest ochrona klimatu.

– mówił prezydent Andrzej Duda. 

Podczas sadzenia drzewek, Andrzej Duda nawiązał również do akcji #SprzątaMY, która również została zainaugurowana w zeszłym roku.

Zachęcamy, aby idąc do lasu zabrać ze sobą worek i pozbierać śmieci. Tak, by las w przyszłym roku był piękny i czysty dla innych.

– dodał prezydent.

Do wspólnego dbania o lasy, jako wspólne dobro, nawiązał minister środowiska Michał Woś.

To bardzo ważne, że lasy jako nasze wspólne dobro, wspólne dziedzictwo jest objęte taką troską. Każda z osób, która dzisiaj tutaj jest dokłada swoją cegiełkę, aby odnowić to miejsce tragedii sprzed trzech lat.

– podkreślił minister. 

Konfederacja: Kaczyński przestał udawać, że jest prawicą; najlepszych patriotów zapraszamy do nas

#sadziMY – milion sadzonek rozeszło się jak świeże bułeczki

Wspólnie z Parą Prezydencką pracowali pracownicy sadziMY administracji publicznej oraz Lasów Państwowych, harcerze, żołnierze, strażacy z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, a także studenci i uczniowie. Łącznie do akcji #sadziMY przyłączyło się kilkaset osób. Ze względów epidemiologicznych, w tym roku wprowadzono ograniczenie liczby uczestników.

Las to nasze wspólne dobro, to niezbędny czynnik równowagi ekologicznej, to czyste powietrze, to jakże ważna dzisiaj retencja wody, a także miejsce, w którym możemy odpocząć od miejskiego zgiełku. O czym wielu z nas przekonało się podczas pandemii. Właśnie dlatego musimy wszyscy dbać o lasy. Chcielibyśmy, żeby ta troska o las była czymś powszechnym. By jak najwięcej osób włączało się w akcje sadzenia i sprzątania lasu.

– mówiła Agata Kornhauser-Duda.

#sadziMY odbyło się jednak nie tylko w Nadleśnictwie Lipusz. Akcja objęła wszystkie nadleśnictwa. 18 września w siedzibach nadleśnictw, a także w 17 regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych oraz przed siedzibą Dyrekcji Generalnej LP rozdawane były darmowe sadzonki. Leśnicy przygotowali ich aż milion. Pierwsi chętni przychodzili chwilę po rozpoczęciu pracy przez leśników.

Pierwszy tysiąc rozszedł się w ciągu godziny. Bardzo nas cieszy wielkie zainteresowanie sadzeniem drzew. Niech nam szumią. Dowieźliśmy 340 świerków i jodeł. Poszły. Jeszcze będzie za chwilę 200 jodełek.

– napisał na profilu Edward Marszałek, rzecznik prasowy krośnieńskiej dyrekcji Lasów Państwach.

Z kolei leśnicy z nadleśnictw radomskiej dyrekcji LP donosili, że od rana był duży ruch. W biurze tamtejszej dyrekcji i 23 nadleśnictwach rozdano ponad 50 tys. sadzonek.  Leśnicy wszystkich nadleśnictw RDLP w Katowicach rozdali niemal 80 tys. sadzonek drzew. W tym roku w ramach akcji można było otrzymać dęby, jodły i świerki, modrzewie, lipy, sosny w zależności od regionu. Leśnicy rozdawali także sadzonki drzew owocowych, na przykładf śliw.

lasy.gov.pl/fot.Bartosz Klamra, ORWLP w Bedoniu