O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-10-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Piątka dla zwierząt. Branża mięsna chce podkomisji ws. uboju rytualnego!

Piątka dla zwierząt

Zgoda na ubój rytualny drobiu powoduje nierówne traktowanie podmiotów – podkreślają przedstawiciele organizacji branży mięsnej. Wnioskują do przewodniczącego sejmowej komisji rolnictwa o powołanie podkomisji w celu rozpatrzenia poprawek Senatu ws. uboju rytualnego. Przedstawiciele organizacji producentów mięsa zwracają uwagę, że Senat wniósł poprawki "zdecydowanie" zmieniające brzmienie ustawy przyjętej przez Sejm (tak zwana Piątka dla zwierząt). Wiele z tych zmian nie tylko rodzi konsekwencje finansowe, ale również wątpliwości natury prawnej.

Piątka dla zwierząt – możliwa podkomisja

"W związku z procedowaniem przez Sejm RP zmiany ustawy o ochronie zwierząt i niektórych innych ustaw z z dnia 18 września 2020 oraz skierowaniem Uchwały Senatu RP do Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wnosimy o (...) powołanie podkomisji sejmowej (...) celem rozpatrzenia poprawek wniesionych przez Senat RP" – czytamy w liście przesłanym do przewodniczącego komisji rolnictwa, do którego dotarła PAP.piatka dla zwierzat blokady drog opole 2

Przedstawiciele organizacji producentów mięsa zwracają uwagę, że Senat wniósł poprawki "zdecydowanie" zmieniające brzmienie ustawy przyjętej przez Sejm. Wiele z tych zmian nie tylko rodzi konsekwencje finansowe, ale również wątpliwości natury prawnej.

Piątka dla zwierząt – co dalej z ubojem rytualnym?

Zdaniem branży mięsnej, do najważniejszych zmian przyjętych przez Senat należy poprawka, która mówi, iż wymogu pozbawienia świadomości nie stosuje się w przypadku drobiu. "Zapis ten nierówno traktuje podmioty zajmujące się ubojem bydła w stosunku do podmiotów zajmujących się ubojem drobiu i może powodować złamanie konstytucyjnej zasady równości zawartej w art. 32 Konstytucji RP określającego, iż wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne" – napisano w liście.

Podkreślono, że brak jest merytorycznych i prawnych przesłanek do nierównego traktowania podmiotów w zakresie stosowania uboju religijnego. W związku z tym wydaje się zasadne zastosowanie wystąpienie o opinię czy poprawki zaproponowane w uchwale Senatu nie są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej.

Czytaj także: Ardanowski: Nasz protest nie może być wykorzystany do niecnych celów.

Piątka dla zwierząt – co z notyfikacją?

Branża wskazuje, że kolejnym zarzutem, podnoszonym przez Biuro Analiz jest fakt, że ustawa nie została skierowana do notyfikacji, o czym świadczy również niezamieszczenie w niej odnośnika informującego o dokonaniu notyfikacji Komisji. Brak notyfikacji może spowodować postępowania przed sądami oraz brak możliwości stosowania przepisów ustawy.

Ponadto organizacje branżowe krytykują przyjęcie rozwiązania, żeby skutki wprowadzenia zmian do ustawy o ochronie zwierząt przestawione były w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, ich zdaniem taka analiza powinna być przygotowana przed procesem legislacyjnym.

"W czasie globalnych kryzysów, a takim niewątpliwie są zagrożenia i skutki pandemii Covid – 19 oraz rosnące ryzyko bezumownego Brexitu, którego skutki ekonomiczne dla niektórych sektorów rolnictwa mogą być porównywalne ze skutkami embarga rosyjskiego, nie jest rozsądne dokonywanie rozłamów społecznych i tworzenia radykalnych rozwiązań pod kątem stabilności gospodarczej państwa gdyż nie jesteśmy w stanie określić skutków długotrwałych oddziaływania kryzysów niemilitarnych i niesymetrycznych" – podkreślają przedstawiciele branż.

Pod oświadczeniem podpisali się szefowie 6 największych w Polsce organizacji producentów i przetwórców mięsa tworzących Radę Sektora Wołowiny: Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Federacja Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Związek Polskie Mięso.

Zaplanowana na wtorek komisja rolnictwa, która miała ustosunkować się do poprawek Senatu, została odwołana.

PAP/jac/fot. FB

 

swiatrolnika.info 2023