PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Leśnictwo / Drewno na opał – jak i kiedy je przygotować?

Drewno na opał – jak i kiedy je przygotować?

Autor: Adam Szewczyk 2020-12-06 08:36:41
Drewno

Aby odpowiednio przygotować drewno na opał, powinniśmy pomyśleć o tym już zimą, czyli wiele miesięcy przed kolejnym sezonem. Dlaczego? Bo drewno opałowe powinno być bardzo dobrze wysuszone, zanim użyjemy je do ogrzania domu. Nie pozostaje zatem nic innego, jak zaopatrzyć się w odpowiednią siekierę i przystąpić do dzieła.

Drewno do kominka – tylko dobrze wysuszone

Drzewo zaraz po ścięciu ma wysoką wilgotność, co sprawia, że uzyskane drewno źle się pali, dymi i jest mniej wydajne energetycznie. Nie wspominając już o tym, że mokre drewno powoduje zabrudzenia szyby w kominku, wpływa na osadzanie się sadzy, a to może wiązać się z częstymi naprawami i remontem komina. Dlatego drwa na opał powinny być bardzo dobrze wysuszone, co trwa najmniej kilka miesięcy, a nawet 2 lata. Zatem im wcześniej zaczniemy przygotowywać drewno opałowe, tym lepiej. Prace te najczęściej wykonuje się na przełomie lutego i marca, a najpóźniej w kwietniu.

Jakie drewno najlepiej wybrać?

Przygotowując drewno kominkowe pamiętajmy, że największą wartość opałową mają drzewa liściaste, takie jak dąb, buk, akacja, grab czy jesion. Drewno iglaste spala się dużo szybciej. Poza tym zawarta w nim żywica zanieczyszcza komin tłustą sadzą, co zmusza nas do częstego czyszczenia paleniska. Rozwiązaniem jest również pomieszanie obu gatunków drewna, jeśli nie możemy użyć tylko jednego z nich, zwracając uwagę na przewagę drewna z drzew liściastych.
Co istotne, nie należy sezonować drewna w postaci całych, nierozłupanych bali, ponieważ nawet po długim czasie wilgoć z jego środka nie odparuje i drewno zbutwieje. Dlatego najlepiej, gdy przytniemy drewno na odcinki dostosowane długością do wymiarów paleniska i rozłupiemy je na połowy lub ćwiartki.drewno opalowe 2

Bez dobrej siekiery ani rusz!

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne przygotowanie drewna na opał to powinniśmy pomyśleć o odpowiednim sprzęcie. Warto podkreślić, że do różnych zadań potrzebne są różne rodzaje siekier. Stwierdzenie, że jedna siekiera nadaje się do wszystkich prac jest mitem. Siekiery ciesielskie najlepiej nadają się do rąbania i precyzyjnej obróbki drewna. Przeznaczone są do prac budowlanych i stolarskich. Sprawdzą się również w lesie przy okrzesywaniu ściętych drzew i ścinaniu mniejszych pni. Charakteryzuje je specjalne oszlifowanie ostrza, wykonane pod małym kątem. Z kolei siekiery rozłupujące to bardziej wyspecjalizowany rodzaj siekier, który doskonale sprawdzi się podczas przygotowywania drewna na opał. Ostrza tego rodzaju siekier szlifowane są pod dużym kątem i mocno rozszerzają się od ostrza do czepca. Głowica jest krótsza i bardziej masywna niż w przypadku siekiery ciesielskiej. Długi trzonek pozwala w większym stopniu wykorzystać siłę odśrodkową podczas rozłupywania pni.

Czytaj także: Nielegalne wjazdy quadami i crossami do lasu to wciąż problem

Suszenie drewna do kominka

Najlepiej, aby miejsce przeznaczone do suszenia drewna na opał było zadaszone oraz zapewniało odpowiedni przewiew powietrza. Drewno powinno być odizolowane od podłoża i ułożone dość luźno. Popularnym sposobem układania drewna jest ułożenie go w tzw. stożek. W ten sposób zapewniamy dostęp powietrza z każdej strony, co przyspieszy proces suszenia drewna. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu wierzchołka przed deszczem.
Inną metodą jest ułożenie drewna przy ścianie budynku w stos w kształcie prostopadłościanu. Pamiętajmy, by zostawić trochę wolnej przestrzeni między drewnem, a ścianą, i w ten sposób zapobiec zawilgotnieniu i zagrzybieniu od strony wewnętrznej.

fot. pixabay