O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-01-2015

Autor: Robert Maj

Jedzenie mięsa jest zdrowsze niż wegetarianizm czyli świadomy konsument

Brak grafiki

Nie tak dawno, bo raptem kilkanaście lat temu, niewielu klientów sklepów spożywczych zwracało uwagę na to, skąd pochodzi mięso, z którego następnie przygotowują posiłki dla rodziny.

Nie tak dawno, bo raptem kilkanaście lat temu, niewielu klientów sklepów spożywczych zwracało uwagę na to, skąd pochodzi mięso, z którego następnie przygotowują posiłki dla rodziny. Pamiętamy też czasy, kiedy szczęściem nazywaliśmy możliwość zakupu jakiegokolwiek mięsa. Dziś to przeszłość. Lady sklepowe uginają się pod bogatą ofertą mięs i wędlin..


Obecnie klienci kuszeni szeroką ofertą sklepów zastanawiają się, co wybrać i czym się kierować dokonując wyboru. Dzisiejszy konsument coraz częściej świadomie wybiera to, co kupuje.

Jakość ma znaczenie
Świadomi konsumenci robiąc zakupy wybierają towary kierując się ważnymi dla siebie wskazówkami. Coraz rzadziej najważniejszym z nich jest cena, a coraz częściej jakość. Obserwując wyścig producentów w zachęcaniu klientów do wybrania właśnie ich produktów, świadomi konsumenci zadają pytania: czy dobry karczek powinien być tłusty?, czy zdrowa szynka musi być różowa?, jak rozpoznać wieprzowinę, która jest zdrowa i najwyższej jakości?

W ostatnich latach zdecydowanie wzrosła świadomość producentów wieprzowiny i wędlin wieprzowych, którzy dostrzegają zmiany i są gotowi sprostać nowym, wysokim wymaganiom świadomych konsumentów. W Polsce przybywa produktów mięsnych wytwarzanych w specjalnych systemach kontrolowania produkcji gwarantujących wysoką jakość. Dzięki nim konsument może w sposób łatwy i przejrzysty ocenić, czy kupowane przez niego produkty są wartościowe i nieszkodliwe dla zdrowia.

Normami objęte są wszystkie etapy produkcji – począwszy od hodowli, żywienia zwierząt i warunków ich chowu, poprzez ubój, rozbiór, przetwórstwo, transport, konfekcjonowanie i pakowanie, skończywszy na magazynowaniu i sprzedaży. Świadomy konsument wie, że produkt najwyższej jakości będzie opatrzony szczegółową informacją na etykiecie.

Unormowana jakość
Producenci i przetwórcy mięsa wieprzowego coraz częściej decydują się dołączyć do związków i organizacji, które opracowały systemy wytwarzania mięsa i wędlin o najwyższej jakości – jakości, której coraz częściej poszukują polscy konsumenci.

System Jakości Wieprzowiny
Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS zaproponował kompleksowy system wytwarzania wysokiej jakości żywności PQS – Pork Quality System – System Jakości Wieprzowiny. Jego celem jest produkcja chudego, nieprzetłuszczonego mięsa wieprzowego, przy zachowaniu ważnych dla konsumentów i przetwórców parametrów jakości mięsa. System zakłada wykorzystanie wybranych ras świń i określa zasady ich żywienia. Obejmuje wszystkie etapy produkcji, od hodowli i chowu, poprzez obrót przedubojowy po przetwórstwo. Zachowanie standardów PQS na każdym z tych etapów wpływa na końcową odpowiednią jakość produktu i gwarantuje uzyskanie mięsa o szczególnej, wysokiej jakości. Jakości PQS zwiększają trwałość, przydatność kulinarną i przetwórczą oraz smakowitość i atrakcyjność wieprzowiny dla konsumentów. Bardzo ważną kwestią jest fakt, że mięso wyprodukowane zgodnie z Systemem PQS odbywa się zgodnie z obowiązującym prawem w zakresie dobrostanu i zdrowia zwierząt oraz ludzi, jak również z poszanowaniem ochrony środowiska naturalnego. System jest dobrowolny i otwarty, tzn. może do niego przystąpić każdy, kto dobrowolnie zdecyduje się na przestrzeganie dodatkowych wymogów, określonych dla każdego etapu produkcji. Po spełnieniu wymogów Systemu, hodowcy i producenci oraz zakłady mięsne otrzymują certyfikat, potwierdzający zgodność produkcji ze specyfikacją i mogą posługiwać się charakterystycznym logo, które daje pewność konsumentom, że wszystkie produkty nim oznaczone spełniły surowe kryteria jakości.

System Gwarantowanej Jakości Żywności
Z inicjatywy Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, organizacji zrzeszającej przedsiębiorstwa funkcjonujące w polskiej branży mięsnej, został opracowany System Gwarantowanej Jakości Żywności – QAFP (Quality Assurance for Food Products). Jednym z podstawowych motywów stworzenia systemu było wyróżnienie produkcji wprowadzającej wyższą jakość żywności. Wyroby certyfikowane znakiem QAFP swoją wyjątkowość opierają na zapewnieniu jakości i bezpieczeństwa w całym łańcuchu produkcyjnym. System jest utrzymany w duchu holistycznego podejścia do jakości i bezpieczeństwa produktów rolno-spożywczych i normalizuje całą drogę, jaką żywność przebywa od rolnika aż do konsumenta. Normami są objęte etapy produkcji począwszy od hodowli, żywienia zwierząt i warunków ich chowu, poprzez ubój, rozbiór, przetwórstwo, transport, konfekcjonowanie i pakowanie, skończywszy na magazynowaniu i sprzedaży. Dzięki systemowi znacząco wzrasta poziom ochrony konsumenta przed ewentualnymi konsekwencjami niekorzystnych zdarzeń w łańcuchu żywnościowym.

Jakość to przyszłość
Fakt, że setki producentów i hodowców przystępują do programów certyfikacji swoich produktów to odpowiedź na rosnące wymagania konsumentów. Dziś nie wystarczy po prostu zachwalać swój produkt, dziś konsumenci chcą, by odpowiednie i odpowiedzialne instytucje, zrzeszenia i związki potwierdziły swoim autorytetem, że dany produkt jest najwyższej jakości i spełnia wszelkie normy. Konsumenci będą coraz częściej wybierać wieprzowinę i jej przetwory kierując się informacją na etykiecie i ważne dla nich będzie oznaczenie jakości np. jednego z powyższych systemów. Celem nadrzędnym jest przecież zdrowie nas wszystkich.

źródło: wieprzopedia.pl, fot.: MF

swiatrolnika.info 2023