O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-04-2019

Autor: Świat Rolnika

EtnoPolska – wsparcie dziedzictwa kulturowego naszych małych ojczyzn

EtnoPolska – wsparcie dziedzictwa kulturowego naszych małych ojczyzn

Narodowe Centrum Kultury w ramach programu "EtnoPolska" ogłosiło nabór wniosków dofinansowanie zadań wzmacniających tożsamość kulturową i uczestnictwo w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym.

Dziedzictwo kulturowe naszej ojczyzny przeciętnemu Polakowi najczęściej kojarzy się Chopinem, Mickiewiczem czy Matejką  Natomiast zapominamy o tym co nas otacza – o  historii naszej miejscowości , lokalnych tradycjach  czy postaciach, które na stałe wpisały się w krajobraz naszego miasteczka  czy wsi . Dlatego dobrze się stało, że Narodowe Centrum Kultury w ramach programu "EtnoPolska" ogłosiło nabór wniosków dofinansowanie zadań wzmacniających tożsamość kulturową i uczestnictwo w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym. Nabór wniosków trwa do 29 kwietnia 2019 roku.

 


Jak podkreśla NCK  "EtnoPolska’’  oparta jest na założeniach polityki zrównoważonego rozwoju – jest odpowiedzią na wyraźnie mniejszą możliwość uczestnictwa w życiu kulturalnym społeczności zamieszkujących obszary oddalone od dużych ośrodków miejskich. Program zakłada preferencje dla zadań realizowanych w miejscowościach liczących nie więcej niż 50 tysięcy mieszkańców.

 


Program służy rozwijaniu działań z zakresu edukacji regionalnej oraz popularyzacji materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Podejmowane inicjatywy mogą bezpośrednio nawiązywać do tradycji kulturowych, inspirować się nią, jak również ukazywać je we współczesnych kontekstach.

 


"Program ,,EtnoPolska ‘’ jest odpowiedzią na potrzeby społeczności lokalnych i regionalnych, dla których ważne jest dziedzictwo kulturowe. Szacunek dla dorobku kulturowego poprzednich pokoleń jest podstawą budowania tożsamości, a wartością nadrzędną staje się odwoływanie do tradycji środowiskowych oraz tradycji różnych grup społecznych, religijnych i kulturowych, w tym mniejszościowych. Manifestowanie swoich tożsamości odbywa się poprzez aktywne uczestnictwo w życiu społeczno-kulturalnym, które znajduje swój wyraz w organizowaniu wydarzeń i uczestniczeniu w działaniach grup sformalizowanych oraz nieformalnych. Dzięki funkcjonowaniu zespołów folklorystycznych i regionalnych, amatorskich zespołów teatralnych, grup muzycznych, organizacji zrzeszających członków społeczności lokalnych (w tym m.in. Kół Gospodyń Wiejskich i Ochotniczych Straży Pożarnych) kultywowane są tradycje lokalne i regionalne stanowiące podstawę budowania aktywnych społeczności. Dzięki ich działalności możliwy jest przekaz międzypokoleniowy, pełniący funkcję integracyjną i afirmującą lokalne wspólnoty"

 

– informuje Narodowe Centrum Kultury.

 


W ramach programu ,,EtnoPolska’’ realizowane są zadania z zakresu twórczości ludowej i amatorskiej wielu dziedzin, uwzględniające tradycyjne rękodzieło i rzemiosło, a także unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego, które w istotny sposób wpływają na wzrost kapitału kulturowego, aktywizację i podniesienie poziomu integracji społecznej na obszarach o utrudnionym dostępie do dóbr kultury.

 

Maks Weber

 

swiatrolnika.info 2023