PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Zmiany klimatyczne martwią Polaków. Poznaj wyniki badania

Zmiany klimatyczne martwią Polaków. Poznaj wyniki badania

Autor: Tomasz Racki 2022-01-15 09:26:24
Zmiany klimatyczne

Polacy w zdecydowanej większości obawiają się konsekwencji, jakie nieść ze sobą mogą zmiany klimatu – takie wnioski płyną z najnowszego badania.

74 proc. ankietowanych w badaniu z połowy grudnia ubiegłego roku obawia się konsekwencji zmian klimatycznych. 26 proc. takich lęków nie ma - pisze piątkowa "Rzeczpospolita". Badanie YouGov opisujące zmiany klimatu cytowane przez gazetę przeprowadzono na próbie 2000 osób w dniach 13–19 grudnia.

Zmiany klimatu wymagają zdecydowanych działań?

Z wyników sondażu przytoczonego przez "Rzeczpospolitą" wynika, że Polacy chcą walki ze zmianami klimatu i są gotowi na modyfikacje stylu życia. Ale przekształcenia energetyczne budzą też obawy i niepewność.zmiany klimatu 22

"Blisko 68 proc. ankietowanych twierdzi, że działania (w kwestii zmian klimatycznych – red.) nie są wystarczające lub też wręcz, że rząd nie robi nic. Tylko 25 proc. ankietowanych twierdzi, że rząd prowadzi w tej sprawie optymalną politykę, a zdecydowana mniejszość – 7 proc. – jest przekonana o tym, że rząd robi za dużo. Co więcej, 60 proc. ankietowanych w tym sondażu twierdzi, że Polska powinna podejmować działania, nie oglądając się na innych" – możemy przeczytać w dzienniku.

Jak czytamy, "Polacy dostrzegają wagę problemu, nie chcą, by kraj był +hamulcowym+ polityki klimatycznej. Również dlatego, że dostrzegają szansę na modernizację gospodarki i tego, by stała się bardziej konkurencyjna".

Badanie YouGov opisujące zmiany klimatu cytowane przez gazetę przeprowadzono na próbie 2000 osób w dniach 13–19 grudnia.

Czytaj także: Zmiany klimatu zagrażają rolnictwu na całym świecie

PAP/fot. pixabay