PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Zbieranie deszczówki – działanie na wagę złota. Jak to robić efektywnie?

Zbieranie deszczówki – działanie na wagę złota. Jak to robić efektywnie?

Autor: Emilia Gromczak 2021-06-19 06:32:29
Zbieranie deszczówki – działanie na wagę złota.

Zbieranie deszczówki to czysta ekologia. Zgromadzoną wodę możemy wykorzystać przy podlewaniu roślin czy przy pracach porządkowych. Podczas 5 – minutowego deszczu z dachu o pow. 100 m2 możemy zebrać nawet 70l wody opadowej. Jak prawidłowo zbierać deszczówkę? Jakie zbiorniki wybrać? 

Zbieranie deszczówki to działanie na wagę złota

Gromadzenie wody opadowej to działanie, które może okazać się zabezpieczeniem i dobrą inwestycją w czasach suszy. Zbieranie deszczówki pozwala zaoszczędzić na opłatach za wodę w sieci, bowiem możemy wykorzystać zebraną wodę w ogrodzie czy w pracach przydomowych. Deszczówka ma lekko kwaśny odczyń, przez co sprawdzi się w nawadnianiu roślin czy też trawnika. Może być też przydatna w myciu samochodu, mebli ogrodowych i przydomowych nawierzchni. Ponadto zbieranie deszczówki utrzymuje wodę w działkach i nie odpływa do kanalizacji czy też rzek, co wpływa na poprawę nawodnienia lokalnych terenów.

Jak odprowadzić deszczówkę z rynien?zbieranie deszczóki zbiornik

Zbieranie deszczówki z rynien jest proste, wystarczy ustawić naziemny zbiornik obok rury spustowej, którą spływa zebrana z dachu woda opadowa. Na rynku mamy wiele modelów zbiorników, niektóre mogą stać się ozdobą, gdyż przypominają drewniana beczkę czy gliniany dzban. Jeśli woda deszczowa ma spływać do zbiornika, musimy wyposażyć rurę spustową np. w wyłapywacz deszczówki. To element systemu rynnowego z zamykaną klapą odpływową. Po otwarciu klapy woda będzie spływać do zbiornika, jednak zbiornik musi być otwarty. W przypadku, gdy chcemy aby zbiornik był zamknięty, lepiej wybrać np. kolektor rynnowy, który łączy rury ze zbiornikiem. Przy wyborze zbiornika kierujmy się jego wykonaniem. Powinien być zrobiony z trwałego i odpornego na działania atmosferyczne tworzywa sztucznego.

Zobacz również: NFOŚiGW: 83 proc. gmin w Polsce zainteresowanych współpracą przy Czystym powietrzu

Zbieranie deszczówki – zbiorniki podziemne

Zbieranie deszczówki może również odbyć się przy pomocy zakopanych pod ziemią zbiorników. Mogą być to studnie chłonne lub skrzynki rozsączające. Jeśli chodzi o studnie, to należy przed zamontowanie wykonać badania gruntu. Jest to najlepszy wybór przy glebie chłonnej. Natomiast skrzynki rozsączające zbierają wodę z dachów i ze wszystkich utwardzanych elementów, po których ścieka woda. 

leroymerlin.pl/fot.pixabay.com