O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-03-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Zakaz jednorazowych plastików? Białoruś za, Rosja gotowa do dyskusji

Zakaz jednorazowych plastików

Kraje Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) zamierzają wprowadzić stopniowy zakaz jednorazowych plastików, na przykład używania plastikowych toreb. Białoruś popiera te środki, a Rosja jest gotowa do dyskusji. Stanowiska krajów znajdują odzwierciedlenie w dokumentach po spotkaniu dotyczącym rozwoju współpracy przedsiębiorstw z EUG w zakresie recyklingu odpadów konsumenckich. Projekt planu strategicznego, który zakłada rezygnację z plastiku jednorazowego użytku, ma zostać zatwierdzony do końca marca - poinformowało Ministerstwo Rozwoju Izwiestii.

Zakaz jednorazowych plastików w krajach EUG

Strategia rozwoju euroazjatyckiej integracji gospodarczej do 2025 roku zakłada zbadanie kwestii wprowadzenia stopniowego zakazu importu i produkcji plastiku jednorazowego użytku, w tym toreb - poinformowała Izwiestia w serwisie prasowym EWG. Komisja przygotowuje odpowiedni plan, którzy przewiduje zakaz jednorazowych plastików.

Jednym z najważniejszych obszarów współpracy gospodarczej państw członkowskich EUG jest łączenie wysiłków w celu realizacji wspólnych, wielkoskalowych projektów high-tech, w tym z zakresu zielonych technologii i ochrony środowiska.

– podano w komunikacie.

Kwestia stopniowego zakazu jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych była już rozważana w 2020 roku na spotkaniu poświęconym rozwojowi współpracy między przedsiębiorstwami EUG. Ministerstwo Przyrody Białorusi uznaje zakaz jednorazowych plastików za celowy „w ramach strategicznych kierunków rozwoju euroazjatyckiej integracji gospodarczej do 2025 r. Pismo Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Rosji do EWG mówiło z kolei o możliwości „omówienia działań związanych z produkcją, importem i zakazem plastiku jednorazowego użytku”.

Projekt planu realizacji Strategii rozwoju euroazjatyckiej integracji gospodarczej jest obecnie koordynowany - poinformowało Ministerstwo Gospodarki Izwiestii. W dokumencie mają się znaleźć konkretne środki, które pozwolą stopniowo wprowadzić zakaz jednorazowych plastików, zarówno w kwestii jego importu i produkcji. Kraje EUG zamierzają zatwierdzić projekt w pierwszym kwartale 2021 r.

Rosyjskie Ministerstwo Zasobów Naturalnych również opowiada się za ograniczeniem importu i produkcji tworzyw sztucznych, które mają wpływ na zanieczyszczenie środowiska. Jednym ze skutecznych mechanizmów minimalizacji jego obecności może być recykling zgodnie z koncepcją rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Ministerstwo powiedziało, że zaangażowanie „użytecznych” odpadów z dopuszczonych towarów do obrotu zmniejszy szkody w przyrodzie i pozwoli zachować odnawialne zasoby dla przyszłych pokoleń.

Należy jednak wziąć pod uwagę wpływ na środowisko i gospodarkę, biorąc pod uwagę możliwe rozwiązania alternatywne. W szczególności, aby obliczyć przyjazność dla środowiska produktów i materiałów z punktu widzenia całego cyklu życia, a nie tylko etapu recyklingu.

– podkreśliło Ministerstwo Przemysłu i Handlu.

Kwiaty to idealny prezent na Dzień Kobiet. Tymczasem branża kwiatowa więdnie

Zakaz jednorazowych plastików czy recykling?

W państwach członkowskich EUG nastąpił postępZakaz jednorazowych plastikow jeśli chodzi o zakaz jednorazowych plastików. Armenia od 2023 r. i Kazachstan od 2025 r. planują wprowadzić całkowity zakaz sprzedaży toreb foliowych. W Kirgistanie proponuje się zakaz używania plastikowych toreb i plastikowych pojemników w regionie Issyk-Kul. Na Białorusi od początku tego roku w niektórych obiektach gastronomicznych obowiązują ograniczenia w stosowaniu jednorazowej zastawy stołowej.

Produkty wykonane z plastiku jednorazowego użytku naprawdę należy zakazać, ponieważ powodują szkody w środowisku. Plastikowe naczynia można zastąpić tekturą lub biodegradowalnym włóknem kukurydzianym. Zauważyła, że ​​wraz z rozwojem takiej produkcji produkty mogą być nawet tańsze od plastiku. W sklepach torby jednorazowe są trudniejsze do wymiany, ponieważ kosztują około 5 rubli, a torby papierowe - 25-50 rubli. Nieprawidłowe jest przenoszenie kosztów na konsumenta, dlatego warto opracować programy dotacji państwowych na przejście na torby papierowe

– mówi Julia Vasiltsova, prezes i dyrektor generalny holdingu produkcyjnego TD Spektr-Pak.

Jak zauważyło rosyjskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu, światowa praktyka pokazuje, że zakaz jednorazowych plastików nie jest głównym narzędziem rozwiązania problemu. Resort chce nie tylko zakazywać tego rodzaju działalności, co zachęcać do przebrażowienia.

Każda firma, w tym produkcja jednorazowych toreb, będzie chronić swój kapitał. Dlatego środki motywacyjne działają lepiej niż zakazy. Wytwarzanie jednorazowego pojemnika powinno być mniej opłacalne niż takiego, który można poddać recyklingowi. Zwiększone wskaźniki eko-zbiórki to najlepszy powód, aby zastanowić się, czy nadszedł czas, aby wybrać inną formę lub materiał do produkcji.

– powiedziała Natalya Belyaeva, wiceprzewodnicząca komitetu ds. odpadów i recyklingu Delovaya Rossiya.

meatinfo.ru/fot.pxhere

swiatrolnika.info 2023