O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-12-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Nadciąga odwilż. Wody Polskie monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach

Odwilż

Odwilż i spadek temperatury spowodowały rozwój zjawisk lodowych, na zbiornikach wodnych utworzyła się pokrywa lodowa, a na rzekach występuje śryż i lód.

W związku z pojawieniem się zjawisk lodowych na rzekach i zbiornikach wodnych, Prezes Wód Polskich Przemysław Daca zwołał naradę z udziałem Zastępcy ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą oraz dyrektorami RZGW w Szczecinie, RZGW w Gdańsku i RZGW w Warszawie.

Nadchodzi odwilż

Podczas spotkania omówiona została obecna sytuacjaOdwilz stany wod 02 hydrologiczna, w tym potencjalne zagrożenia. Lodołamacze Wód Polskich pozostają w pogotowiu. Ze względu na spodziewaną odwilż, przewidziane są rejsy patrolowe lodołamaczy oraz lokalnie prowadzona akcja lodołamania na Odrze. Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich pełnią dyżury i monitorują sytuację.

Stany wód w dorzeczu Odry układają się głównie w strefie wody średniej i niskiej. Stan wysoki zanotowano lokalnie na Baryczy. O godz. 9:30 stan ostrzegawczy był przekroczony na Budkowiczance w Krzywej Górze. W zachodnich rejonach kraju od jutra spodziewane jest ocieplenie. W czwartek planowane jest prowadzenie akcji lodołamania w okolicy Jez. Dąbie.

Z kolei w regionie Wodnym Dolnej Wisły stany wód układają się głównie w strefie wody średniej, lokalnie niskiej. Poziom wody na stacjach morskich układa się głównie w strefie wody średniej. Planowane są rejsy patrolowe lodołamaczy. Sytuacja na Dolnej Wiśle jest szczególnie istotna z uwagi na możliwość sprawnego i skutecznego przeprowadzenia akcji lodołamania na Zbiorniku Wodnym Włocławek, dlatego jednostki Wód Polskich będą również monitorowały ten odcinek rzeki.

Stany Wód na wschodzie

W Regionie Wodnym Środkowej Wisły stany wód układają się głównie w strefie wody średniej i niskiej. Na Zbiorniku Włocławskim utworzyła się pokrywa lodowa, która sięga Kępy Ośnickiej. Powyżej, do rejonu Wykowo-Troszyn na rzece występuje śryż – 90% i lód brzegowy – 10%. Powyżej aż do ujścia Narwi utrzymuje się śryż – 60%. Pracownicy Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej stale monitorują warunki hydrologiczne i meteorologiczne.

Na Bugu utworzyła się pokrywa lodowa. Z uwagi na prognozowane w tym rejonie w najbliższych dobach utrzymywanie się ujemnej temperatury powietrza, sytuacja na rzece jest stale monitorowana przez pracowników Wód Polskich.

Czytaj też: Klimat Polski przyniesie nam susze i wzrost cen żywności?

wody.gov.pl/fot.Wody Polskie

swiatrolnika.info 2023