O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

W trzech ursynowskich parkach powstaną azyle dla jeży

azyle dla jeży

W trzech parkach powstaną cztery azyle dla jeży. Wygrodzony teren, pełen liści to naturalne schronienie, miejsce bytowania i hibernacji dla tych zwierząt.

Ursynów troszczy się o jeże. W trzech parkach powstaną cztery specjalne miejsca, w których sympatyczne zwierzaki znajdą spokój i będą mogły przetrwać zimę.

Azyle dla jeży na Ursynowie

Zimowe azyle dla jeży powstaną w ciągu kilku dni w parkach: im. Jana Pawła II i przy Bażantarni. Gotowe są już w parku im. Kozłowskiego.

Jeże to zwierzęta znajdujące się pod ochroną. Przygotowanie miejsc, w których mogą bezpiecznie i komfortowo przeczekać zimę, to kolejne działanie wynikające z troski o kolczastych mieszkańców naszej dzielnicy. Miejsca siedlisk jeży zgłaszali mieszkańcy, a my wybraliśmy kilka lokalizacji, w których tych zwierząt jest najwięcej.

– powiedział cytowany w komunikacie zastępca burmistrza Ursynowa Bartosz Dominiak.

Jak zaznaczono, są to kolejne działania realizowane przez Urząd Dzielnicy, wynikające z troski o jeże zamieszkujące ursynowskie parki. "Od 2019 roku prowadzony jest rejestr siedlisk jeży na terenie Ursynowa. Mieszkańcy mogą zgłaszać lokalizacje siedlisk za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub portalu Warszawa 19115 (należy skorzystać z zakładki MASZ POMYSŁ dodając uwagę: Ursynów-jeże)" - zaznaczył magistrat. W ramach projektu "Chrońmy jeże" zrealizowanego w 2021 r. w ramach budżetu obywatelskiego, zamontowano ostrzegawcze znaki drogowe poprawiające bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg, w szczególności jeży.

Kraków też dba o jeże

Przypomnijmy, że również na terenie Akademii Azyle dla jezy Górniczo-Hutniczej w Krakowie powstało osiedle domków dla jeży. Inicjatorzy projektu przekonują, że los tych zwierząt nie jest im obojętny i dlatego zadbali o to, aby jeże miały gdzie bezpiecznie przezimować. Wejścia do domków zlokalizowane są na bocznych oraz tylnej ścianie budowli, tak aby zapewnić jak największą dostępność i bezpieczne przemieszczanie się zwierząt korytarzami.

Wejścia do domków zlokalizowane są na bocznych oraz tylnej ścianie budowli, tak aby zapewnić jak największą dostępność i bezpieczne przemieszczanie się zwierząt korytarzami.

To kompleksowe miejsce dla jeży, taki mały azyl. Zmieści się w nim dużo tych zwierząt.

– powiedziała w czwartek PAP Ewa Czekaj-Kamińska z Działu Obsługi Uczelni, który zainicjował projekt.

Czytaj też: Jeże mają swoje święto! 10 listopada dzień tego kolczastego drapieżnika

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023