PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Stany wód w rzekach głównych są obecnie nadal niskie

Stany wód w rzekach głównych są obecnie nadal niskie

Autor: Emilia Gromczak 2021-11-17 20:07:53
Stany wód w rzekach

Analizy IUNG Puławy wykazały, że choć tegoroczne lato mimo kilka incydentów typu powodzie flash floods czy też wezbrań, było spokojne. Jednak aktualnie stany wód w rzekach są nadal niskie.

Według analiz Instytutu aktualnie stany wód w głównych rzekach Polski nie wzbudzają optymizmu. Od września do czerwca br. wystąpiło kilka gwałtownych wzrostów stanów wody powyżej ostrzegawczych i alarmowych. Przyczyną tego były burze, nawalne opady deszczu oraz tzw. flash floods, czyli powodzie błyskawiczne. IUNG ostrzega przez tym zjawiskiem.

Niskie stany wód w rzekachStany wód w rzekach Polska 1

Analizy IUNG Puławy wykazują, że mamy do czynienia z niskim stanem głównych rzek w Polsce. Tegoroczne lato było dla nas "łaskawe", mimo tzw. flash floods i wezbrań. Wskaźniki suszy i hydrologiczne nie odbiegły od normy wieloletniej. Instytut przestrzega, że największym zagrożeniem są powodzie błyskawiczne, czyli tzw. flash foods. W tym roku wystąpiły one m.in. w: Poznaniu, Szczecinie, Krakowie, Warszawie, Olsztynie, Rzeszowie i Lublinie. Zjawisko to może występować coraz częściej, szczególnie w miastach. Jak wskazuje IUNG, jest to jedna z namacalnych zmian klimatycznych, którą może zaobserwować każdy mieszkaniec naszego kraju.

Dorzecze Wisły i Odry

Stany wód w rzekach nie są optymistyczne. W dorzeczu Wisły układa się w strefie wody średniej i niskiej. Stan niski obserwowano na Rabie, Dunajcu, Popradzie, Wisłoce, Sanie, Wisłoku, Tyśmienicy, Radomce, Supraśli, Pisie, Bugu i Nurcu oraz lokalnie na Wiśle, Przemszy, Sole, Skawie, Białej Tarnowskiej, Kamiennej, Pilicy, Narwi i Liwcu. Jeśli chodzi o Odrę, to stan wody w jej dorzeczu układa się w strefie wody średniej i niskiej. Stan wysoki zanotowano lokalnie na Baryczy. Stan niski obserwowano na Kłodnicy, Osobłodze, Małej Panwi, Bystrzycy, Kwisie i Widawce oraz lokalnie na Odrze, Nysie Kłodzkiej, Ślęzie, Strzegomce, Widawie, Kaczawie, Bobrze, Nysie Łużyckiej, Warcie, Prośnie i Noteci. W przypadku dorzeczy Przymorza, Pregoły i Niemna to stan wody układa się tam strefie średniej i niskiej. Stan wysoki zaobserwowano na Nogacie.

Czytaj także: Rozpoczęto zaraczanie w rzekach Lubelszczyzny i Podlasia

wir.org.pl/fot.pixabay.com