PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Sondaż: tylko co trzeci Węgier uważa, że ma znaczny wpływ na środowisko

Sondaż: tylko co trzeci Węgier uważa, że ma znaczny wpływ na środowisko

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-09-19 13:13:55
klimat

Zaledwie jedna trzecia Węgrów uważa, że może mieć znaczny wpływ na stan środowiska i zrównoważony rozwój – wynika z badania Węgierskiego Banku Narodowego (MNB), o którym napisała w poniedziałek agencja MTI.

Węgrzy sceptyczni

Za pokrzepiające MNB uznał to, że w zdecydowanej większości gospodarstw domowych jest co najmniej jedna osoba, która poświęca uwagę ochronie środowiska.mlodziezowa rada klimatyczna

Według autorów badania społeczeństwo można podzielić na cztery grupy: u najbardziej świadomych ekologicznie 17 proc. respondentów cały styl życia jest przeniknięty dbałością o środowisko; dla 34 proc. ochrona środowiska staje się ważna wtedy, gdy można w ten sposób coś zaoszczędzić. Dla 16 proc. respondentów – w głównej mierze młodych, którzy dopiero wchodzą w dorosłe życie – liczy się tylko dzień dzisiejszy i są oni bardziej skłonni do ryzyka.

33 proc. ankietowanych jest obojętnych na sprawy środowiska i oszczędzanie.

80 proc. pytanych zadeklarowało, że jest im znane pojęcie śladu ekologicznego, ale w większości umniejszali oni ten wskaźnik w przypadku własnego gospodarstwa domowego. Na przykład przeważnie nie byli świadomi wpływu żywności na środowisko, choć stanowi ona 30 proc. wydatków przeciętnego węgierskiego gospodarstwa.

Sondaż został przeprowadzony latem br. na reprezentatywnej próbie 1000 osób w wieku 25-59 lat.

Czytaj także: Zimowity zakwitły w Bieszczadzkich kotlinach