O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Smog w Chinach spowodował zamknięcie szkolnych boisk

Smog

Władze Pekinu zamknęły szkolne boiska, część dróg, oraz nakazały zawieszenie niektórych prac budowlanych. Duże obszary północnych Chin spowił w piątek ogromny smog.

W stolicy od czwartkowego popołudnia obowiązuje żółty alert smogowy, co oznacza wstrzymanie zajęć i testów sprawnościowych na powietrzu w szkołach podstawowych i średnich, przedszkolach i innych placówka edukacyjnych – przekazał portal Zhongguo Jingji Wang.

Smog blokuje normalne funkcjonowanie

Na niektórych obszarach w północnej części kraju smog jest tak gęsty, że widoczność spadła poniżej 200 centymetrów – ogłosiło państwowe biuro meteorologiczne. Z tego powodu zamknięto niektóre odcinki autostrad.

Wskaźnik PM2,5, określający stężenie drobnych, groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń w powietrzu, oscylował w piątek w Pekinie w okolicach 220, znacznie przekraczając wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które zalecają utrzymywanie wskaźnika na poziomie 15.

Według władz Pekinu smog najprawdopodobniej utrzyma się co najmniej do soboty. Komentatorzy zwracają uwagę, że Chiny borykają się w ostatnich miesiącach z niedoborami energii elektrycznej, co wiązane jest ze stanowczą kampanią ekologiczną władz w Pekinie i rosnącymi cenami węgla, z którego Chiny uzyskują większość prądu. By złagodzić ten problem, władze nakazały zwiększenie wydobycia węgla w kraju.

Smog problemem również w Polsce

Północne Chiny od lat mierzą się z problemem Smog silnego zanieczyszczenia, ale w ostatnich latach mieszkańcy Pekinu zaobserwowali wyraźną poprawę jakości powietrza. Smog daje się we znaki szczególnie w okresie zimowym, zwykle od listopada do marca, gdy w związku z ogrzewaniem zużywa się więcej węgla.

Zanieczyszczenie powietrza to również problem Polaków. W Polsce przez złą jakość powietrza co roku przedwcześnie umiera ponad 50 tyś. osób. Polskie miasta regularnie znajdują się na listach najbardziej zanieczyszczonych miast Europy i świata. Jak pokazują badania, głównym czynnikiem zanieczyszczenia powietrza w Polsce są pozaklasowe-nieekologiczne kotły ogrzewania indywidualnego zwane również “kopciuchami”. To właśnie w nich bardzo często palone są odpady komunalne, węgiel niskiej jakości lub drewno.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wprowadził zmiany w dwóch pilotażowych programach służących poprawie jakości powietrza. Zmiany mają zachęcić do wymiany tzw. kopciuchów i termomodernizacji domów.

Obejrzyj również: ”Jedno życie i jedyna szansa by pokonać smog”. Zobacz film dokumentalny!

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023