O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-10-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Osadzeni w śląskich więzieniach będą pomagać w lasach

Więźniowie w lesie

Osadzeni w śląskich więzieniach będą pomagać w lasach

W poniedziałek w Katowicach doszło do porozumienia między szefami Służby Więziennej i Lasów Państwowych w Katowicach. Uzgodnienie dotyczy osadzonych w śląskich więzieniach. Będą sprzątać lasy oraz pomagać w sadzeniu drzew.

Więzniowie mogą się przydaćWos i LP

To w zwiazku z podobną umową, zawartą w połowie września na poziomie centralnym przez dyrektorów generalnych Służby Więziennej i Lasów Państwowych, w sprawie zatrudniania osób pozbawionych wolności w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych. Jest to także rozszerzenie rządowego programu „Praca dla więźniów”. Powstaną miejsca zatrudnienia.

Uczestniczący w poniedziałkowej uroczystości nadzorujący więziennictwo wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, przekonywał, że zainicjowany w 2016 r. program, służy „najskuteczniejszej resocjalizacji, jaką wymyśliła ludzkość”. Dzięki porozumieniu, Lasy Państwowe stają się kolejnym partnerem w jego realizacji.

Uczynić proces resocjalizacji lepszym

„Program +Praca dla więźniów+ ma fundamentalne znaczenie dla resocjalizacji. Z perspektywy społecznej, sprawiedliwościowej, lepiej, by więźniowie pracowali niż żeby przez cały dzień leżeli i oglądali telewizję, a tak się dzieje, kiedy pracy nie mają” – przekonywał.

Woś zaznaczył, że mimo ograniczonej z powodu pandemii „Pracy dla więźniów”, w ostatnich tygodniach udało się przekroczyć wskaźniki tegom programu sprzed pandemii. „Już 84 proc. więźniów, którzy mogą pracować, są zakwalifikowani do pracy, tę pracę mają, tę pracę świadczą” – powiedział wiceminister.

Za murami zakładów karnych i aresztów śledczych w Polsce przebywa ponad 74 tys. osób. Woś zaznaczył, że nie wszyscy mogą być kierowani do pracy. Powszechność zatrudnienia w całym więziennictwie wynosi ponad 56 proc. „Państwo polskie ma być z czego dumne, że więźniowie w Polsce nie siedzą i nic nie robią za murami, tylko rzeczywiście pracują i w ten sposób po pierwsze uczą się dyscypliny pracy (...), po drugie mają dostęp do środków po to, żeby chociażby w sklepiku więziennym zaopatrzyć się w kawę czy inne materiały. Z perspektywy państwa niezwykle istotne jest to, że spłacają zwoje zobowiązania alimentacyjne albo inne” – mówił Woś.

Im więcej rąk do pracy w lasach, tym lepiej dla lasów 

Do pracy w lasach zostaną wyselekcjonowani więźniowie, którzy nie stwarzają dużego ryzyka. Woś przypomniał, że więźniowie nie tylko pracują odpłatnie, od lat świadczą też pracę na rzecz samorządów.

Zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Jurand Irlik przyznał, że leśnicy borykają się z brakiem rąk do pracy. „Podpisanie tego porozumienia daje dużą nadzieję na to, ze zadania będą realizowane bez specjalnych utrudnień” – powiedział. Jak podkreślał, praca skazanych będzie odczuwalna przez wszystkich mieszkańców - poprawi stan zagospodarowania i utrzymania lasów.

Zobacz także: Ustawa o lasach ma już 30 lat. Jakie zmiany wprowadziła?

Dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Katowicach ppłk Łukasz Górny zaznaczył, że kiedy ruszała „Pracy dla więźniów” powszechność zatrudnienia osób pozbawionych wolności w jednostkach okręgu była na poziomie 33 proc., teraz osiągnęła 56 proc. Zatrudnienie ma ponad 80 proc. osób zdolnych do pracy. Dyrektor podkreślił też, że porozumienie niesie korzyści dla społeczeństwa, jak i dla samych osadzonych, utrwalając u nich nawyk pracy.

fot. PAP

swiatrolnika.info 2023