PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Ekologia / Ekosystem / Europejskie Drzewo Roku 2021 – polska lipa czeka na głosy w konkursie

Europejskie Drzewo Roku 2021 – polska lipa czeka na głosy w konkursie

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-02-08 22:00:00
Europejskie Drzewo Roku

Ruszyło głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2021. Wśród nominowanych drzew jest kandydatka z Polski - lipa św. Jana Nepomucena rosnąca na terenie krośnieńskiego Nadleśnictwa Mielec. Spośród drzew z europejskich krajów plebiscyt wygra to, które otrzyma największą liczbę głosów internautów. Zwycięzca konkursu zostanie ogłoszony 17 marca.

Europejskie Drzewo Roku 2021

Celem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na ciekawe stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Europy. W konkursie tym decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi. Poszukiwane są drzewa, które stały się integralną częścią społeczności.

Organizatorem konkursu jest Environmental Partnership Association. Konkurs na Europejskie Drzewo Roku został zapoczątkowany w 2011 r. jako rozwinięcie konkursu Drzewo Roku, który w Republice Czeskiej od wielu lat organizuje Czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. W finale konkursu europejskiego biorą udział zwycięzcy etapów krajowych.

Co roku w głosowaniu biorą udział dziesiątki, a nawet setki tysięcy osób. Liczba krajów biorących udział w konkursie wzrosła z początkowych pięciu do 16. Zwycięzca zostanie ogłoszony 17 marca. Spośród drzew z europejskich krajów plebiscyt wygra to, które otrzyma największą liczbę głosów internautów. Swój głos można oddać pod tym linkiem: https://www.treeoftheyear.org/vote

COVID u norek. Szczepan Wójcik: sposób pobrania próbek na fermie w Kartuzach budzi wiele wątpliwości

Europejskie Drzewo Roku to nie jedyne odznaczenieEuropejskie Drzewo Roku

Lipa św. Jana Nepomucena, reprezentująca Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku, ma ok. 170 lat i jest imponujących rozmiarów. Drzewo ma ok. 17 m wysokości i 430 cm obwodu, a jego konary są rozłożyste na 25 m. Drzewo ma także nietypowy wygląd, gdyż ma bardzo rozległą koronę, a najniższe gałęzie rosną niemal przy samej ziemi.

Lipa z Dulczy Wielkiej jest zwycięzcą organizowanej przez Klubu Gaja krajowej edycji konkursu Drzewo Roku 2020. Podczas głosowania internauci oddali 42 506 ważnych głosów. Łipa św. Jana Nepomucena zdobyła 15 346 głosów internautów. Niewiele mniej, bo 14 902 głosy uzyskała Sosna Falenicka z Warszawy, dzięki czemu zajęła drugie miejsce. Jako trzeci na podium stanęli Smutni Bracia z Sosnowca w woj. śląskim z sumą 4 043 głosów. Europejskie Drzewo Roku 2021 byłoby więc kolejną statuetką dla polskiej lipy z Dulczy Wielkiej.

lasy.gov.pl/fot.LP/fot.Klub Gaja