O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-01-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Częstochowa obniży podatki za… zazielenianie dachów lub elewacji

zazielenianie

Władze Częstochowy planują zwiększyć obecność zieleni w mieście. Zaproponowano częściowe zwolnienie z podatku od nieruchomości, za zazielenianie dachów lub elewacji.

Jak wynika ze środowej informacji częstochowskiego magistratu, pomysł na zachęcanie mieszkańców do tworzenia zielonych ścian i dachów, poprzez uchwałę w sprawie zwolnień podatkowych, jest obecnie analizowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ponadto włodarze planują utworzenie parku rekreacji w Mirowskim Przełomie Warty i zazielenienie placu Pamięci Narodowej. W pobliżu, po dwóch stronach ul. Śląskiej zasadzonych ma zostać ok. 20 platanów, uporządkowana zieleń w pobliżu placu oraz uzupełniona roślinność od strony ul. Sobieskiego i ul. Nowowiejskiego.

Niższy podatek za zazielenianie dachów

Projekt uchwały w sprawie ulgi podatkowej od nieruchomości, której dach lub ściany zostaną w tym roku zazielenione, zakłada objęcie częściowym zwolnieniem z podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2023 r. Projekt o obniżce podatku za zazielenianie dachów, ma trafić do częstochowskich radnych po zakończeniu analiz.

Miasto chciałoby też utworzyć park rekreacji na terenie Mirowskiego Przełomu Warty w dzielnicy Mirów – przy zachowaniu endemicznej przyrody tej części rzeki. Projekt obejmuje m.in. budowę zbiorników retencyjnych i kładek nad rzeką, wyznaczenie ścieżki szutrowej oraz tras do jazdy rowerem, z zapleczem sanitarnym.

„To duża inwestycja, chcemy ją zrealizować ze środków unijnych. Powinna zostać rozszerzona o lepsze wykorzystanie Warty do spływów kajakowych. Planujemy przystań dla kajaków, przygotowanie miejsc biwakowych” – wskazał cytowany Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych.

Inne działania władz

Władze Częstochowy planują też zazielenianie placu Zazielenianie 02Pamięci Narodowej, zamykającego ścisłe śródmieście od południa. Plan dotyczy usunięcia 800 m. kw. powierzchni granitowej (ok. 20 proc. całości) i zastąpienia jej krzewami, bylinami lub niskimi żywopłotami.

W pobliżu, po dwóch stronach ul. Śląskiej zasadzonych ma zostać ok. 20 platanów, uporządkowana zieleń w pobliżu placu oraz uzupełniona roślinność od strony ul. Sobieskiego i ul. Nowowiejskiego. Przewidziano tam również modernizację oświetlenia.

W ub. roku w Częstochowie zostały założone antysmogowe łąki kwietne (blisko 5 tys. m. kw.), powstała miejska pasieka, z której pozyskano już 35 kg miodu; dokonano nowych nasadzeń drzew i krzewów, również przy wsparciu częstochowskich firm i fundacji.

Remontując główną częstochowską linię tramwajową w jej części urządzono „zielone torowisko”. W ub. roku zazieleniły się nowa Promenada Śródmiejska, zielone aneksy i parki kieszonkowe. Projektowane są: dalszy etap rewitalizacji parku Lisiniec i początek modernizacji Promenady Niemena.

Czytaj też: Łódź posadzi ok. 2 tys. nowych drzew do końca roku

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023