O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-04-2017

Autor: Marzena Deresz

Co to jest ekologia?

 Co to jest ekologia?

Współcześnie dużo mówi się o zdrowej żywności, czy ekologicznym trybie życia. Skąd jednak wywodzi się słowo "ekologia" i co ono oznacza? 

Współcześnie dużo mówi się o zdrowej żywności, czy ekologicznym trybie życia. Skąd jednak wywodzi się słowo "ekologia" i co ono oznacza?

 

Słowo ekologia pochodzi od greckiego "oikos" (οἶκος) – dom, otoczenie i "logos" (λόγος ) – nauka. Jest to nauka, która zajmuje się analizowaniem oddziaływań pomiędzy istotami, a środowiskiem, w którym żyją oraz wzajemnie między organizmami żyjącymi.

Człowiek od początku zastanawiał się nad światem, w którym żyje. Miał przemyślenia dotyczące otaczających go zwierząt, roślin oraz zjawisk przyrody. Chciał je zrozumieć, ujarzmić i wychwycić zależności między nimi. Natomiast przyjmuje się, że ekologia jako nauka rozwinęła się w XIX wieku. To pojęcie wprowadził w 1866 r. niemiecki biolog i ewolucjonista Ernst Haeckel, który badał niższe zwierzęta morskie. Określał tak badania przyjaznych lub wrogich interakcji zwierząt między sobą oraz z otaczającym je światem.

 

Ekologia zajmuje się badaniem warunków niezbędnych do zachowania równowagi biologicznej. Oprócz tego wskazuje czynniki zagrażające ekosystemom oraz podaje sposoby ich eliminacji. Pojęcie ekologii jest bardzo pojemne, dlatego można ją odnosić do wielu sfer życia. Trzeba jednak pamiętać, że podstawą egzystencji człowieka jest jedzenie.

 

Nie byłoby pokarmu, gdyby nie produkujący go rolnicy. To właśnie gospodarstwa rolne go dostarczają. W związku z tym rozważania na temat ekologii rozpoczniemy od przybliżenia, czym są gospodarstwa produkujące żywność w sposób ekologiczny.

Rolnictwo ekologiczne to system gospodarowania opierający się na produkcji roślinnej i zwierzęcej w obrębie danego gospodarstwa z zachowaniem specjalnych zasad. Produkcja ta opiera się na naturalnych, biologicznych i mineralnych środkach, które nie są przetworzone technologicznie. Podstawową zasadą jest odrzucenie środków chemii rolnej, weterynaryjnej i spożywczej. Ponadto rolnictwo ekologiczne aktywizuje zasoby naturalne oraz biologiczne mechanizmy produkcyjne. Zabiegi prowadzone w taki sposób wpływają pozytywnie na jakość gleb, zapewniają zdrowie zwierzętom, ale nade wszystko powodują wysoką jakość biologiczną płodów rolnych.

 

Kalina Brzozowska/ fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023