O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-04-2020

Autor: Magdalena Szymczyk

Rynek drobiu. Goszczyński: potrzebujemy działań proeksportowych

Dariusz Goszczyński

Rynek drobiu w dobie koronawirusa zmaga się z wieloma problemami. Branża, która eksportuje blisko 50 proc. swoich produktów walczy nie tylko z epidemią koronawirusa, ale także grypą ptaków. O problemach branży i pomysłach na poprawę sytuacji opowiedział podczas wideokonferencji z prezydentem Andrzejem Dudą, ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim oraz przedstawicielami największych organizacji branżowych, Dariusz Goszczyński, Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej.

Rynek drobiu w dobie koronawirusa

Produkcja drobiu w czasie epidemii koronawirusa to duże wyzwanie. Sektor, który jest największym producentem drobiu w Unii Europejskiej boryka się zarówno z grypą ptaków jak i epidemią koronawirusa, co w dużej mierze ogranicza możliwość eksportu żywca do krajów unijnych.

Polska jest największym producentem drobiu w Unii Europejskiej. Nawet 50 proc. tego, co wyprodukowaliśmy, było kierowane na eksport do ponad 100 krajów na całym świecie. Na początku tego roku nasz sektor został dotknięty grypą ptaków, co spowodowało skuteczne odcięcie nas od pozaunijnych rynków produkcja drobiu kurazbytu. Wraz z epidemią koronawirusa i zamknięciem w krajach Unii Europejskiej restauracji, hoteli i gastronomi, ograniczona została również możliwość sprzedaży na ten rynek. Dlatego też sytuacja w sektorze staje się coraz bardziej dramatyczna, bo to, co powinno zostać wyeksportowane, obecnie jest kierowane do mroźni, ale te możliwości są również bardzo mocno ograniczone. Dlatego ta sytuacja dotyka w tym momencie nie tylko zakłady przetwórcze, ale również hodowców

– zwrócił uwagę podczas wideokonferencji Dariusz Goszczyński, Dyrektor Generalny Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej.

Zobacz także: Grypa ptaków. Katarzyna Gawrońska o nowych wyzwaniach branży

Dbałość o ciągłość dostaw na rynku drobiu

Podczas zorganizowanej w poniedziałek przez Instytut Gospodarki Rolnej wideokonferencji, Dariusz Goszczyński opowiedział także krótko o istotnych dla zakładów przetwórczych oczekiwaniach branży dotyczących ciągłości dostaw.

Jeśli chodzi o nasze oczekiwania, to z całą pewnością na ten moment oczekujemy ciągłości dostaw. Dobra współpraca z Ministerstwem Rolnictwa, z inspekcjami, z Inspekcją Sanitarną pozwoliła na to, że w ubiegłym tygodniu, w ciągu jednego dnia, udało się zmienić rozporządzenie niezmiernie istotne dla zakładów przetwórczych, dla utrzymania tejże ciągłości. Potrzebujemy wsparcia konsumpcji krajowej, ale również działań proeksportowych, dlatego, dlatego cieszymy się z inicjatywy Ministerstwa, dotyczącej świadomości konsumenckiej, dotyczącej wsparcia jakości oraz podkreślania pochodzenia produktów i oczywiście będziemy ją wspierać. Każde takie działanie jest dziś bardzo cenne

– zaznaczył Dariusz Goszczyński.

Czytaj także: Polska żywność. Minister Ardanowski: zachowajmy patriotyzm konsumencki

Świat Rolnika/MS/Fot. Agnieszka Radzik/Pixabay

swiatrolnika.info 2023