PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny gotowy dopiero w 2019 roku

Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny gotowy dopiero w 2019 roku

Autor: Świat Rolnika 2016-10-28 08:44:04
Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny gotowy dopiero w 2019 roku

Powstanie zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz to jeden z głównych tematów posiedzenia Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Podczas obrad Komisji Środowiska (26 października) Mariusz Gajda poinformował, że oczekiwany termin zakończenia budowy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny wyznaczono na drugą połowę 2019 roku. Termin ten uwzględnia zerwanie umowy z dotychczasowym wykonawcą – firmą Dragados.

 

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach (RZGW) powiadomił o odejściu od umowy z wykonawcą. Główne powody decyzji to późnienia i wzrost kosztów.

 

– Planowany jest rok przestoju. Ten czas potrzebny jest na spisanie prac, opracowanie precyzyjnych projektów wykonawczych oraz wybranie nowego wykonawcy. W ciągu następnych dwóch lat – od jesieni 2017 r. – będą wykonywane prace budowlane – oznajmił wiceminister.

 

Koncept "Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze woj. śląskie (polder)" realizowane jest w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Rzeki Odry (POPDO). Realizacja projektu zapewni ochronę przeciwpowodziową dla ponad 2,5 mln ludności zamieszkującej szereg miast i wsi (w tym miedzy innymi Wrocławia, Opola czy Raciborza). Celem przedsięwzięcia jest zmniejszenie zagrożenia powodziowego w dolinie Odry.

 

mos.gov.pl/Riv/Fot. pexels.com