PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Zbieranie truskawek – jakie stawki w 2021? Na ile można liczyć?

Zbieranie truskawek – jakie stawki w 2021? Na ile można liczyć?

Autor: Emilia Gromczak 2021-06-26 09:30:47
Zbieranie truskawek – jakie stawki w 2021?

Zbieranie truskawek to praca, która niestety jest coraz mniej popularna. Obecnie trudno o pracowników, mimo ze zarobki są wyższe niż kilka lat temu. Wpływ na to ma przede wszystkim fakt, że praca ta nie należy do lekkich. Wysokie temperatury, ciągłe schylanie nie przyciągają do pracy. Plantatorzy podali ceny jakie maja zamiar płacić za zbieranie tych owoców. Jak wyglądają stawki w 2021?

Zbieranie truskawek – stawki 

Na forum sadownictwo.com.pl jeden z właścicieli plantacji poinformował, że w tym roku za zbieranie truskawek planuje płacić pracownikom 2,50 zł za 2,5 kg koszyka plastikowego (odmiany deserowej). Z kolei plantatorzy na grupach oferujących prace mówią o stawkach od 2 do 3,5 zł. W przypadku normalnego, ośmiogodzinnego trybu pracy, zarobki mogą sięgnąć od 3 do 3,5 tys. zł. W 2020 roku przy zbiorze truskawek można było zarobić średnio ok. 3 zł za łubiankę, lub ok. 200 zł dziennie. 

Stawki za zbiór zależą również od aktualnego cennika, jaki obowiązuje w skupie owoców oraz formy rozliczenia, na jaką decyduje się właściciel plantacji. Można pracować na akord, czyli otrzymywać wynagrodzenie za zebrane łubianki truskawek, czyli płatność od kilograma, ale pojawiają się również oferty gwarantujące stawki godzinowe.

Praca przy zbiorach truskawek coraz mniej popularna 

Zbieranie truskawek to praca sezonowa, która jeszcze kilkanaście lat temu była popularna wśród młodych osób. Teraz jednak popularność tego rodzaju pracy spada i trudno o pracowników, może dlatego, żezbieranie_truskawek_płaca.jpg zbieranie truskawek to praca, która nie należy do łatwych. Wymaga ciągłego schylanie, przeszkodę mogą stanowić warunki atmosferyczne. 

Przeczytaj także: Mrożone truskawki – ceny i zapasy przed rozpoczęciem skupu

Zbieranie truskawek – gdzie wyjechać na zbiory? 

Praca przy zbiorach jest popularna m.in. w Niemczech, Francji czy Belgii, ale pojawiają się także ogłoszenia we Włoszech oraz Holandii. W Niemczech proponowane stawki godzinowe w 2021 r. oscylują wokół 9-10 euro za godzinę. Z kolei na akord stawki wynoszą ok. 3 euro za zbiór 5kg skrzynki truskawek. 

businessinsider.com.pl/sadownictwo.com.pl/fot.pixabay.com