PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Zarzuty za wyłudzenie 74 mln zł za VAT. Oszukiwali na soi

Zarzuty za wyłudzenie 74 mln zł za VAT. Oszukiwali na soi

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-05-21 18:16:19
Zarzuty

Ponad 74 mln zł stracił Skarb Państwa przez zorganizowaną grupę przestępczą wyłudzającą VAT przy sprowadzaniu do Polski w latach 2014-2017 śruty sojowej lub soi. W tej sprawie zatrzymano łącznie siedem osób – podała w piątek prokuratura.

Potężna skala wyłudzenia

Dział prasowy Prokuratury Krajowej poinformował, że 12 maja na polecenie Prokuratury Okręgowej w Koninie (woj. wielkopolskie) funkcjonariusze policji zatrzymali siedem osób w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw skarbowych w związku z fikcyjnym obrotem produktami rolniczymi. Zatrzymane osoby były powiązane z warszawską spółką z branży rolniczej.

Według ustaleń śledczych, w latach 2014-2017 r. przez działalność grupy Skarb Państwa stracił ponad 74 mln zł. "Przestępczy proceder polegał na wprowadzaniu, bez opodatkowania, na terytorium Polski śruty sojowej lub soi, z wykorzystaniem łańcucha powiązanych spółek, które jedynie pozorowały obrót towarem. Spółka z siedzibą w Warszawie jako faktyczny nabywca towaru, nie wykazywała w składanych deklaracjach należnego podatku, odliczając podatek naliczony z nierzetelnych faktur VAT dokumentujących fikcyjne transakcje" – podano w komunikacie.podatek vat dla rolnika 2

Poważne zarzuty

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia szeregu oszustw, w tym podatkowych, poświadczania nieprawdy w dokumentach, jak i posługiwania się takimi dokumentami.

Czytaj także: Panele fotowoltaiczne obiektem wyłudzenia? Kara może być sroga

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Koninie prok. Ewa Woźniak poinformowała PAP, że zatrzymani to mieszkańcy Warszawy i okolicznych miejscowości w wieku od 67 do 42 lat, którzy są powiązani rodzinnie i towarzysko. "Podejrzani złożyli wyjaśnienia" – dodała.

"Postępowanie w tej sprawie zostało zainicjowane zawiadomieniem Generalnego Inspektora Informacji Finansowej" – powiedziała prokurator.
Na wniosek śledczych dwóch podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych na trzy miesiące. Wobec pozostałych pięciorga podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, w tym wobec dwóch osób dodatkowo zastosowano także zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu oraz poręczenie majątkowe w łącznej kwocie 250 tys. zł.

Podejrzanym grozi do 25 lat więzienia. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

PAP/fot. pixabay


Turystyka wiejska promowana na muralach. Świetna akcja POT

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 13:27:00

Szczegółowa prognoza pogody IMGW na 27 i 28 czerwca

Autor: Świat Rolnika 2022-06-27 09:30:00

IMGW prognozuje upalny i słoneczny poniedziałek w całym kraju

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 08:30:00

BULT SMOGOWICZE