PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Siekiera sprzed kilku tysięcy lat znaleziona na polu rolnika

Siekiera sprzed kilku tysięcy lat znaleziona na polu rolnika

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-02-24 17:04:52
Siekiera

Policjanci zabezpieczyli zabytek, jakim jest krzemienna siekiera sprzed kilku tysięcy lat, którą mieszkaniec gminy Raciechowice (woj. małopolskie) znalazł podczas prac rolnych. Mężczyzna pochwalił się znaleziskiem na jednym z forów internetowych. Artefakt wkrótce trafi do muzeum.

Siekiera niezwykle stara

Jak poinformował w piątek rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń, funkcjonariusze powzięli informację o nietypowym znalezisku, ponieważ rolnik opublikował zdjęcie kamiennego narzędzia, chwaląc się artefaktem grupie internautów i prosząc o pomoc w jego identyfikacji.

Historyczny przedmiot został zabezpieczony przez policjantów i pracownika Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. 36-letni rolnik tłumaczył, że głownię siekierki znalazł kilka lat temu podczas wykopywania ziemniaków, schował do szuflady i zapomniał o niej. O znalezisku przypomniał sobie niedawno i z pomocą internautów starał się o nim więcej dowiedzieć.

Ekspert z dziedziny archeologii po oględzinach wskazał, że jest to siekiera krzemienna czworościenna kultur neolitycznych sprzed kilku tysięcy lat. Eksponat wkrótce trafi do muzeum.rolnicy znaleziska archeologiczne

Siekiera musiała zostać zgłoszona…

Policjanci przypominają, że obrót zabytkami archeologicznymi jest zabroniony, a jakiegokolwiek znaleziony przedmiot tego typu – zgodnie z ustawą o ochronie zabytków – jest własnością Skarbu Państwa. Nie można nim dowolnie rozporządzać pod zarzutem przywłaszczenia.

Czytaj także: Ardanowski: Spełnienie lewicowych postulatów to koniec rolnictwa

O każdym takim znalezisku trzeba powiadomić niezwłocznie wojewódzkiego konserwatora zabytków, a jeśli nie jest to możliwe – wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Odkrywcom lub przypadkowym znalazcom zabytków archeologicznych przysługuje nagroda, ale tylko jeżeli dopełniły obowiązku powiadomienia właściwego organu i zabezpieczenia przedmiotu oraz miejsca jego odkrycia.

Zabronione jest także prowadzenie nielegalnych poszukiwań zabytków na własną rękę. Wszelkie tego typu działania m.in. przy użyciu urządzeń elektronicznych i technicznych wymagają pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.

PAP/fot. pixabay

 


Autor: Sebastian Wroniewski

Rada Kobiet powołana; Lasy Państwowe mają nowy organ doradczy 


Autor: Świat Rolnika

Małopolskie: Ryś podejrzany o ataki na zwierzęta gospodarskie


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 18 i 19 maja


BULT SMOGOWICZE