PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Wieprzowina niemiecka upychana do Polski. Wzrost eksportu o 67 %!

Wieprzowina niemiecka upychana do Polski. Wzrost eksportu o 67 %!

Autor: Emilia Gromczak 2021-06-20 16:17:38
Wieprzowina niemiecka upychana do Polski.

Wieprzowina niemiecka mimo ASF i restrykcji utrzymuje pozycję na rynku. W pierwszym kwartale br. Niemcy wyeksportowali tylko o 2,2 % mniej tego mięsa. Polska stała się w tym czasie jednym z większych obiorców niemieckiej wieprzowiny – eksport wzrósł o 67%. Eksport niemieckiego mięsa wyhamował jednak do krajów trzecich. Zanotowano spadek o 48 % z 311 000t do 163 000t. 

Wieprzowina niemiecka eksportowana do Polski w dużych ilościach

Niemiecka wieprzowina mimo ASF i restrykcji związanych z handlem z krajami azjatyckimi zanotowała w I kwartale br. spadek eksportu tego mięsa jedynie o 2,2 % w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Rynkiem zbytu dla niemieckiego mięsa stała się głównie Europa, a w szczególności Polska, która w tym czasie była jednym z większych odbiorców niemieckiej wieprzowiny. 

Mimo trudności handlowych na rynkach trzecich, Niemcy osiągnęli wzrost eksportu o 31% na rynku unijnym, ze względu –jak podaje Towarzystwo Informacji o rynku Rolnym – na restrykcje handlowe dla niemieckiej wieprzowiny ze strony wielu krajów trzecich. Niemiecka wieprzowina była oferowana krajom europejskim taniej wwieprzowina niemiecka eksport porównaniu z innymi. Do Holandii, która jest zarazem największym odbiorcom niemieckiej wieprzowiny, sprzedano jej 37% więcej. Z kolei Włochy zwiększyły import z Niemiec o 24% w pierwszym kwartale br. w porównaniu do tego okresu z ubiegłego roku. Największy wzrost eksportu do krajów unijnych osiągnięto w przypadku Polski. Eksport niemieckiej wieprzowiny do Polski wzrósł o 67% w I kwartale br. w porównaniu do analogicznego okresu z 2020r. 

Wieprzowina niemiecka – ograniczenia w eksporcie do krajów trzecich

Wybuch ASF u dzików we wschodnich Niemczech we wrześniu 2020r. spowodował zauważalne ograniczenia eksportu wieprzowiny z Niemiec do krajów trzecich. Zanotowano spadek o 48% z 311 000t do 163 000t. Wieprzowina niemiecka najczęściej trafiała do Chin, to właśnie Chiny były jej najważniejszym odbiorcom. Jednak przez wspomniane wydarzenia sprzedaż do Chin spadła najbardziej, bo aż o 95% w porównaniu z I kwartałem 2020r.  

Przeczytaj także: ASF – Chiny wprowadzają nowe środki do walki z wirusem

 cenyrolnicze.pl/fot.pixabay.com