O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-11-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Wilki wróciły do lasów na terenie województwa łódzkiego

Wilki

Wilki w województwie łódzkim spotkamy w lasach oddalonych o godzinę drogi samochodem z Łodzi na południe i wschód województwa.

Drapieżniki w lasach województwa łódzkiego zadomowiły się na dobre. Jeszcze nie tak dawno centralna Polska i lasy będące w jurysdykcji Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, były określane mianem "wilczej białej plany".

Wilki po wielu latach powróciły do łódzkich lasów

Populacja wilka w Polsce powoli się odbudowuje. Już teraz dzięki rosnącej liczbie osobników, samotne wilki lub watahy możemy spotkać w lasach na obszarze całego kraju. Tam gdzie działalność człowieka, związana z hodowlą lub eksploatacją lasów koliduje z życiem tych drapieżników, coraz częściej dochodzi do spotkań z wilkami.

Liczebność wilków w lasach oceniana była przez specjalistów z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych na około 30 osobników, czyli trzy, a nawet cztery stałe watahy. To stan na rok 2019. Dwie z nich prawdopodobnie już będąc zadomowionymi w łódzkich lasach, doczekały się młodych.

To sensacyjna informacja biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze kilkanaście lat lat temu spotykano je niemal wyłącznie we wschodnich Beskidach, Bieszczadach i Puszczy Białowieskiej, potem także w Puszczy Augustowskiej, na Roztoczu i w Puszczy Noteckiej.

Jeszcze trzy lata temu, według GUS, było ich w Polsce 2 tysiące A teraz? Teraz są już wszędzie, także w województwie łódzkim, a dokładnie na jego południu i wschodzie, a populacja wilków w całym kraju sięga już 2,4 tysiąca osobników.

RDLP informuje by nie panikować gdy spotkamy drapieżnika

RDPL Łódź uspokaja, że nie spotkamyWilki 0201 wilków w lasach podmiejskich, a także nie w małych, oderwanych kompleksach leśnych, choć zdarzyć się może, że akurat tam może przechadzać się pojedynczy, migrujący osobnik. Wilki w województwie łódzkim zadomowiły się w obszarach zaliczanych do korytarzy ekologicznych, czyli w ciągach lasów wzdłuż dolin rzecznych, konkretnie Pilicy, Warty czy Rawki, czyli o godzinę jazdy z Łodzi.

Według łódzkich leśników pierwsze informacje o wilkach na terenie województwa łódzkiego pojawiły się przed kilku laty, jednak dotyczyły tylko pojedynczych osobników, a informacje nie zawsze były wiarygodne, bo nie każdy informujący potrafi rozpoznać wilka i nie pomylić go z wałęsającym się dużym psem. Cztery lata temu widziano wilka nawet w centrum Łodzi, a informacje uznano za wiarygodne, bo świadkami było dwóch myśliwych. Potem w lasach zauważono już parę wilków, widywano zagryzione zwierzęta leśne, w końcu uwolniono wilka z sideł, co było już bezspornym dowodem ich obecności w Łódzkiem.

Wilki oddalą się, prawdopodobnie szybko uciekną, jeśli tylko nas zauważą. W przypadku kiedy widzimy wilka, on jeszcze nas nie spostrzegł, a czujemy niepokój czy lęk, można klasnąć w ręce, krzyknąć, gwizdnąć, złamać gałąź, wtedy na pewno ucieknie. Nie można niczym w wilka rzucać ani gonić go, nawet jeśli ktoś się czuje bardzo odważny. Spotkanie z wilkiem jest na pewno bezpieczniejsze niż spotkanie z włóczącym się czy zdziczałym psem, a tych jest w naszych lasach ciągle jeszcze więcej niż wilków – mówi Maciej Siembor.

Przypomnijmy, że wilki pojawiły się na wyspie Wolin.

Czytaj też: Atak wilków na stado bydła obok Kalisza! Mieszkańcy zaniepokojeni

gazetakrakowska.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023