PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Ustawa obniżająca akcyzę na prąd i paliwa opublikowana

Ustawa obniżająca akcyzę na prąd i paliwa opublikowana

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-18 18:30:15
Ustawa obniżająca akcyzę

W Dzienniku Ustaw została opublikowana w sobotę ustawa obniżająca akcyzę na prąd i paliwa, oraz czasowo znoszącą podatek od sprzedaży detalicznej paliw.

Ustawa wejdzie w życie w niedzielę, akcyza na paliwa spadnie od poniedziałku. Jak poinformowała w sobotę Kancelaria Prezydenta RP, prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę czasowo obniżającą akcyzę na prąd i paliwa, oraz czasowo znoszącą podatek od sprzedaży detalicznej paliw. W ustawie przewiduje się również nałożenie obowiązku zamieszczania przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorstwa, w którym dokonywana jest sprzedaż paliw silnikowych, czytelnej informacji o obniżeniu podatku akcyzowego na paliwa silnikowe oraz o niepodleganiu tych paliw opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży detalicznej

Ustawa obniżająca akcyzę opublikowana

Ustawa obniżająca akcyzę przewiduje, że z dniem 20 grudnia obniżone zostają stawki akcyzy na paliwa silnikowe – olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony do napędu silników spalinowych.

Do 1 stycznia 2022 r. stawki będą wynosić: na benzyny silnikowe - 1369 zł na 1000 litrów; na oleje napędowe - 1065 zł na 1000 litrów; na biokomponenty stanowiące samoistne paliwa – 1065 zł na 1000 litrów; a na skroplone gazy do napędu silników spalinowych – 364 zł na 1000 kg.

1 stycznia 2022 r. stawki akcyzy na paliwa ponownie ulegają zmianie. Akcyza na benzyny wyniesie 1413 zł na 1000 litrów; oleje napędowe i biokomponenty stanowiące samoistne paliwa – 1104 zł na 1000 litrów; a na skroplone gazy do napędu silników spalinowych – 387,00 zł za 1000 kg.

Ustawa przewiduje, że obniżone stawki będą obowiązywać do 31 maja 2022 r.

Obowiązek informacji o obniżce

Stawka akcyzy na energię elektryczną w okresie Ustawa obnizajaca akcyze 02od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022 r. wyniesie 4,60 zł/MWh. Z akcyzy całkowicie zwolnienie zostaną odbiorcy końcowi w gospodarstwach domowych.

Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży detalicznej nie będzie podlegała sprzedaż detaliczna benzyn silnikowych, olejów napędowych, biokomponentów stanowiących samoistne paliwa, gazów przeznaczonych do napędu silników spalinowych.

W ustawie przewiduje się również nałożenie obowiązku zamieszczania przy kasie rejestrującej w lokalu przedsiębiorstwa, w którym dokonywana jest sprzedaż paliw silnikowych, czytelnej informacji o obniżeniu podatku akcyzowego na paliwa silnikowe oraz o niepodleganiu tych paliw opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży detalicznej. Z kolei sprzedawcy energii elektrycznej do 31 października 2022 r. są zobowiązani do przekazywania nabywcy końcowemu w gospodarstwie domowym informacji o obniżonych stawkach podatków na prąd.

Czytaj też: Ceny produktów świątecznych zdrożały o 10%. Inflacja demoluje portfele

PAP/fot.pixabay