O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-03-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Szczepionka na koronawirusa z tytoniu? Lek w fazie testów!

Szczepionka na koronawirusa

Szczepionka na koronawirusa opracowana? Takie informacje płyną z kanadyjskiej firmy biotechnologicznej Medicago zależnej od koncernu tytoniowego Philip Morris. Zaledwie 20 dni zajęło ich naukowcom wyizolowanie cząstki wirusopodobnej z genu wirusa SARS-CoV-2. Już latem tego roku, po pomyślnych wynikach prowadzonych obecnie badań, przewidywane są próby szczepionki z udziałem ludzi.

Szczepionka na koronawirusa z tytoniu? Philip Morris ją opracował

Firma Medicago specjalizuje się w uprawie roślin tytoniu z rodziny Nicotiana benthamiana. Rośliny te dzięki swojemu systemowi immunologicznemu oraz metabolizmowi są w bardzo szybki sposób zdolne wytworzyć przeciwciała, co stanowi kluczowy element dla wynalezienia szczepionki na koronawirusa. W związku z tym proces wynalezienia szczepionek opierający się na roślinach tytoniu jest o wiele szybszy, łatwiejszy i tańszy od klasycznego.

Szczepionka na koronawirusa z tytoniu, a wymogi FDA

Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), stawia wobec produktów farmaceutycznych ogromne wymagania, które biofarmaceutyki pochodzące z roślin tytoniu uprawianego przez Firmę Medicago, spełniają bez problemu. Dzieje się tak ze względu na fakt ich obojętności wobec zanieczyszczeń i patogenów zwierzęcych, a proces oczyszczania białek w nich podlega wysokiej optymalizacji. Daje to szansę, że testowana przez firmę szczepionka na koronawirusa będzie mogła być wykorzystywana w leczeniu.

Szczepionka na koronawirusa z tytoniu

Podczas zaledwie 20-dniowej pracy naukowcy z Medicago wyizolowali tzw. VLP, czyli wirusopodobną cząstkę COVID-19. To cząstka, która wizualnie, tj. pod względem struktury i rozmiarów, do złudzenia przypomina koronawirusa, ale nie zawiera jego niebezpiecznych elementów. Zastosowanie tytoniu do produkcji szczepionek na koronawirusa to ciągle nowość w tej branży, gdyż na co dzień stosuje się do ich produkcji jaj kurze, które zaraża się danym wirusem. Proces ten jest bardzo czasochłonny i kosztowny, dlatego najnowsze odkrycie firmy Medicago może stanowić ogromny przełom w branży medycznej – szczególnie w kontekście badań nad szczepionką na koronawirusa.

Czytaj także: Koronawirus w rolnictwie – czy rolnicy się go obawiają?

Szczepionka na koronawirusa – tytoń okazał się kluczowy

Naukowcy z Medicago zainfekowali rośliny tytoniu odtworzonymi wirusopodobnymi cząstkami COVID-19 dokładnie tak samo, jakby „prawdziwy” wirus obecny był w organizmie roślin. Po pewnym czasie liście owych roślin zaczęły wytwarzać oczekiwane przeciwciała na koronawirusa. Powstanie szczepionki na koronawirusa z tytoniu przeznaczonej do powszechnego użycia będzie ogromnym krokiem dla ludzkości w kwestii walki z panującą pandemią.

Proces powstawiania szczepionki na koronawirusa z tytoniu

Do produkcji szczepionki na koronawirusa przez firmę Medicago wykorzystywane są rośliny tytoniowe z rodziny Nicotiana benthamiana. Proces produkcji w szczepionkapraktyce przedstawia się następująco: odtworzone przez naukowców DNA wirusa infekuję się w roślinę tytoniową za pomocą właściwego rodzaju bakterii. Rekombinowane DNA przenoszone jest do licznych komórek rośliny za pomocą bakterii, co jest konieczne dla powstania szczepionki na koronawirusa. Następnym etapem jest obserwacja. W komórkach rośliny tytoniowej zachodzi reakcja metaboliczna, która w konsekwencji wytwarza białka, tj. niezbędny element do produkcji szczepionki na koronawirusa. Otrzymane efekty w organizmie rośliny należy oczyścić i z najwyższą starannością spreparować, tj. wytworzyć bazę do szczepionki. Do finalnej szczepionki trafi wirusopodobna cząstka wraz z wytworzonymi przeciwciałami, która po przejściu pozytywnej fazy testów może być bez żadnego ryzyka rozwoju koronawirusa wszczepiona ludzkiemu organizmowi.

Szczepionka na koronawirusa – Medicago zmienia świat farmacji

Medicago nie jest nowicjuszem w branży szczepionek, ponieważ w 2009 r. wykorzystując swoje rośliny opracował propozycję na szczepionkę przeciwko wirusowi H1N1 w zaledwie 19 dni. Natomiast w 2012 r. na potrzeby Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), będącej częścią Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. Naukowcy z owej firmy w ciągu miesiąca wyprodukowali 10 mln dawek szczepionki przeciw wirusowi świńskiej grypy. Istnieje szansa, że szczepionka na koronawirusa przebędzie podobną ścieżkę.

Szczepionka na koronawirusa – Philip Morris International rewolucjonizuje rynek tytoniowy

Amerykański gigant, udziałowiec firmy Medicago – Philip Morris International, chce zrewolucjonizować rynek tytoniowy, stąd też lokuje swoje środki w badania naukowe, które stworzyć mają alternatywne opcje dla palaczy. W ciągu ostatnich 10 lat firma wydała ponad 7 mld dolarów na stworzenie innowacyjnych rozwiązań dla tradycyjnych papierosów, takie jak m.in. podgrzewacze tytoniu. Pokłada się w nich potencjał na mniej szkodliwe i inwazyjne formy papierosów. Philip Morris w swojej strategii przeznaczył pewne środki finansowe również na badania nad lekami biologicznymi, powstającymi na bazie roślin tytoniu. Może to dać szansę na powstanie szczepionki na koronawirusa.

wgospodarce/AO/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023