PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Sektor NGO będzie miał problemy przez Polski Ład i podatki

Sektor NGO będzie miał problemy przez Polski Ład i podatki

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-01-24 07:01:40
NGO

Sektor NGO będzie miał problemy przez zmiany w podatkach. Wskutek Polskiego Ładu dotacje władz lokalnych na organizacje pozarządowe mogą się skurczyć nawet o 800 mln zł.

Z ekspertyzy przygotowanej dla Unii Metropolii Polskich, którą przytacza w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna" wynika, że wskutek Polskiego Ładu dotacje władz lokalnych na organizacje pozarządowe mogą się skurczyć nawet o 800 mln zł, czyli o jedną czwartą. Ekspertyzę przygotowali na zlecenie Unii Metropolii Polskich Marta Gumkowska i Jan Herbst związani ze Stowarzyszeniem Klon/Jawor.

NGO dostanie mniej dotacji 

Wskutek Polskiego Ładu dotacje władz lokalnych na organizacje pozarządowe mogą się skurczyć nawet o 800 mln zł, czyli o jedną czwartą. Są to wyniki ekspertyzy przygotowanej dla Unii Metropolii Polskich, którą przytacza w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

Autorzy wskazują na badania z 2018 r., z których wynikało, że 83 proc. NGO w Polsce utrzymuje kontakty z lokalnym urzędem miasta lub gminy (dla 32 proc. są to kontakty częste i regularne). Ze środków samorządowych w 2017 r. korzystało 61 proc. organizacji. Z kolei według danych GUS z 2019 r. urzędy gmin i miast podpisały z NGO 50 tys. różnego rodzaju umów. W 2020 r. gminy przekazały takim organizacjom ok. 1 mld zł, a największe miasta (na prawach powiatu)  ok. 1,7 mld zł.

Polski Ład, a PIT NGO Polski Ład

Z analizy wynika, że statystycznie każde 100 zł z PIT więcej (lub mniej) w samorządowej kasie przekłada się na wzrost (lub spadek) wydatków na dotacje dla organizacji społecznych o ok. 5,4 zł.

"Takie założenia, przy przewidywanej skali ubytków w PIT w wyniku realizacji Polskiego Ładu w kwocie niemal 15,4 mld zł, oznaczają ubytek w budżetach organizacji pozarządowych nieco ponad 800 mln zł" – wnioskują autorzy raportu.

To według nich oznacza, że ostatnie reformy podatkowe (przy założeniu braku rekompensat) będą skutkować obniżeniem samorządowych wydatków na dotacje dla organizacji pozarządowych średnio o 26 proc.

"Choć nominalnie największe ubytki zanotują oczywiście największe miasta (bo też tam skala wydatków na organizacje jest największa), to w wartościach procentowych najsilniej zmiany odczują gminy wiejskie. W ich przypadku możemy mówić przeciętnie o zmniejszeniu kwot dotacji dla organizacji o ok. 28 proc., w porównaniu do 20 proc. w przypadku największych miast i tylko 16 proc. w budżetach urzędów marszałkowskich. W przypadku 10 proc. samorządów o najgorszych warunkach wyjściowych kwoty dotacji zmniejszą się o ponad 30 proc., a w przypadku rekordzistów mogą spaść nawet o 65 proc." – podają autorzy analizy.

Ministerstwo Finansów przekonuje, że Polski Ład i związane z nim zmiany w PIT nie wpłyną negatywnie na transfery samorządów na rzecz organizacji społecznych. Przypomina, że przy okazji Ładu wprowadzono pakiet rozwiązań "stabilizujących i wzmacniających finanse JST" – czytamy w dzienniku.

Sprawdź: Ustawa o transparentności działania NGO – Zbigniew Ziobro uspokaja, że projekt jest proobywatelski

PAP/fot.pixabay.com


Prof. Jan Szyszko uhonorowany pomnikiem w Jarocinie

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-06-28 10:30:00

Szczegółowa prognoza pogody IMGW na 28 i 29 czerwca

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 09:00:00

IMGW: Koszmarne upały we wtorek. Będzie jak w tropikach

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-28 08:30:00

BULT SMOGOWICZE