PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Ruszyła akcja „Kupuję na targowiskach! Pomagam w walce z suszą”

Ruszyła akcja „Kupuję na targowiskach! Pomagam w walce z suszą”

Autor: Robert Maj 2015-09-27 00:00:00
Brak grafiki

Fundacja Wsparcia Rolnika Polska Ziemia inauguruję akcję „Kupuję na targowiskach! Pomagam w walce z suszą”. Akcja ma na celu uświadomienie społeczeństwu, że zakupy na targowisku oznaczają pomoc rolnikom w obliczu klęski suszy.

Fundacja Wsparcia Rolnika Polska Ziemia inauguruję akcję „Kupuję na targowiskach! Pomagam w walce z suszą”. Akcja ma na celu uświadomienie społeczeństwu, że zakupy na targowisku oznaczają pomoc rolnikom w obliczu klęski suszy.

Polskie rolnictwo stoi w obliczu gigantycznych problemów spowodowanych przez największą od wielu lat suszę. Lato dobiega końca, a z nieba coraz częściej pada ulewny deszcz. To nie oznacza jednak, że katastrofalne skutki suszy zniknęły. Dla producentów rolno-spożywczych dramatyczna sytuacja będzie się utrzymywać jeszcze przez najbliższe kilkanaście miesięcy. Wiele gospodarstw rolnych już teraz walczy nie o zarobki, a o przetrwanie. Polski rząd nie zdołał uzyskać pomocy finansowej ze środków Unii Europejskiej. Komisja Europejska pozostawiła problem suszy polskim władzom.

Według prognoz rządowych właściciele gospodarstw rolnych mogą liczyć na niewiele ponad 400 milionów złotych pomocy. Jednak rzeczywiste tegoroczne straty w połączeniu z zasadniczymi ubytkami w dochodach przyszłorocznych szacuje się na kwotę aż 5 miliardów złotych. Załamanie na rynku upraw niestety staje się także przyczyną kryzysu hodowlanego. Niewystarczające zapasy paszy zmuszają hodowców do zmniejszania liczebności zwierząt. Rolnicy znaleźli się w sytuacji podbramkowej, którą z pewnością po raz kolejny wykorzystają pośrednicy, dyktując upokarzające ceny skupu.  Obecnie rolnicy zmuszeni są sprzedawać owoce swoich upraw i hodowli po cenach dużo niższych. Ich walkę o ekonomiczny byt wykorzystują dystrybutorzy, którzy dyktują ceny skupu graniczące lub nawet będące poniżej opłacalności. 

Gdzie zatem kupować?  W Warszawie funkcjonuje kilkadziesiąt targowisk i kilkaset mniejszych punktów sprzedaży. Każde z tych miejsc położone jest przy dogodnym węźle komunikacyjnym i oferuje szeroki wachlarz polskich zdrowych produktów a większość targowisk funkcjonuje przez cały rok.  Fundacja Wsparcia Rolnika Polska Ziemia na miejsce przeprowadzenia akcji „Kupuję na targowiskach! Pomagam w walce z suszą” wybrała właśnie największe miasto w Polsce – Warszawę. Akcja rozpocznie się 1 pażdziernika i potrwa dwa miesiące.

Więcej informacji na temat akcji: http://wsparcierolnika.pl/
Fot. RM