PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Rolnik przypadkowo przesunął granicę państwową

Rolnik przypadkowo przesunął granicę państwową

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-05-05 07:50:34
Rolnik

Rolnik z Belgii wywołał poruszenie po nieumyślnym przeniesieniu słupka granicznego na granicy kraju z Francją. "Sprawił, że Belgia stała się większa, a Francja mniejsza" – powiedział francuskiej telewizji TF1 David Lavaux, burmistrz belgijskiej wioski Erquelinnes.

Rolnik przesunął granicę

Jak podaje BBC, miłośnik lokalnej historii spacerował po lesie, kiedy zauważył, że kamień wyznaczający granicę między dwoma krajami przesunął się o nieco ponad 2 metry.

Belgijski rolnik, najwyraźniej zirytowany kamieniem na drodze traktora, przeniósł go na terytorium Francji.rolnik przesunal granice 2

„Sprawił, że Belgia stała się większa, a Francja mniejsza, a to nie jest dobry pomysł” – powiedział francuskiej telewizji TF1 David Lavaux, burmistrz belgijskiej wioski Erquelinnes.

Granica między Francją a Belgią rozciąga się na przestrzeni 620 km. Została formalnie utworzona na mocy traktatu z Kortrijk, podpisanego w 1820 roku po klęsce Napoleona pod Waterloo pięć lat wcześniej. Kamień pochodzi z 1819 roku, kiedy to po raz pierwszy wytyczono granicę.

Czytaj także: Inwestycja w fotowoltaikę? Sprawdź, czy wiesz już wszystko

Rolnik: Byłem szczęśliwy, gdy moje miasto stało się większe

„Byłem szczęśliwy, gdy moje miasto stało się większe” – powiedział ze śmiechem belgijski burmistrz. "Ale burmistrz Bousignies-sur-Roc miała inne zdanie" – dodał.

„Powinniśmy być w stanie uniknąć nowej wojny granicznej” – powiedziała rozbawiona burmistrz sąsiedniej francuskiej wioski Aurelie Welonek dla "La Voix du Nord".

Lokalne władze belgijskie planują skontaktować się z rolnikiem i poprosić go o przełożenie kamienia w jego pierwotne miejsce. Gdyby tak się nie stało, sprawa mogłaby trafić do belgijskiego ministerstwa spraw zagranicznych, które musiałoby zwołać nieaktywną od 1930 roku francusko-belgijską komisję graniczną.
Lavaux zauważył, że rolnik może również zostać postawiony w obliczu zarzutów karnych, jeśli nie zastosuje się do prośby.

„Jeśli okaże dobrą wolę, nie będzie miał problemu, rozwiążemy tę sprawę polubownie” – powiedział dla belgijskiego "Sudinfo".

PAP/fot. pixabay