PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Polska żywność na topie. Rośnie eksport

Polska żywność na topie. Rośnie eksport

Autor: Świat Rolnika 2016-11-15 07:47:48
Polska żywność na topie. Rośnie eksport

Do 25,6 mld euro może zwiększyć się eksport towarów rolno-spożywczych z Polski w 2016 roku. W całym roku sprzedaż zagraniczna tych produktów wzrośnie od 3 do 7 procent.

– Można spodziewać się dalszego wzrostu sprzedaży hitów eksportowych Polski, czyli: drobiu, pieczywa cukierniczego, słodyczy oraz zbóż. Poprawić mogą się też wyniki sprzedaży artykułów mlecznych – uważa Marta Skrzypczyk, koordynatorka analityków sektora rolno-spożywczego BZ WBK. Według niej w najbliższych miesiącach sprzedaż zagraniczną artykułów rolno-spożywczych będą wspierać słaby złoty oraz wysoka podaż większości surowców rolnych.

 

Ze względu na udane zbiory większa może być sprzedaż zagraniczna warzyw i owoców. Ubiegłoroczne wyniki eksportowe powinna poprawić także branża mleczarska.

 

Zdaniem Grzegorza Rykaczewskiego, analityka sektora agro w BZ WBK, mniejszy wzrost eksportu niż przed rokiem mogą zanotować wołowina i drób. O kilka procent po ubiegłorocznym spadku może natomiast zwiększyć się eksport wieprzowiny z Polski.

 

– Poprawa sytuacji na rynku mięsa wieprzowego wynika z większego popytu na świecie, spowodowanego przez wzrost importu w Chinach – wyjaśnia ekspert.

 

Z powodu wykrycia afrykańskiego pomoru świń (ASF) Polska nie może eksportować wieprzowiny do Chin od ponad dwóch lat. Embargo wprowadziły także m.in.: Japonia, Korea Płd. i Rosja. Mimo to w pierwszych ośmiu miesiącach 2016 r. Polska sprzedała poza UE 132,3 tys. ton wieprzowiny, o ponad 43 proc. więcej niż przed rokiem.

 

rp.pl/Akkal/Fot. Silar/Wikipedia