PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Pogrzeb Antoniego Gucwińskiego został przełożony na termin po świętach

Pogrzeb Antoniego Gucwińskiego został przełożony na termin po świętach

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-15 07:30:31
Pogrzeb Antoniego Gucwińskiego

Wrocławski magistrat poinformował, że pogrzeb Antoniego Gucwińskiego został przesunięty na termin po świętach Bożego Narodzenia.

Wrocławski magistrat poinformował, ze na prośbę rodziny pogrzeb Antoniego Gucwińskiego nie odbędzie się w najbliższy piątek, ale po świętach Bożego Narodzenia. Antoni Gucwiński spocznie w Alei Zasłużonych na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Wieloletni dyrektor wrocławskiego ogrodu zoologicznego i popularyzator przyrody zmarł w wieku 89 lat w zeszłym tygodniu.

Pogrzeb Antoniego Gucwińskiego przełożony 

Wczoraj informowaliśmy, że Antoni Gucwiński spocznie na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu w najbliższy piątek. Jednak dzisiaj wrocławski magistrat poinformował, że planowany na najbliższy piątek pogrzeb na prośbę rodziny został przesunięty na okres po świętach Bożego Narodzenia. Dokładna data i godzina nie jest jeszcze ustalona.

Wieloletni dyrektor zmarł w wieku 89 lat

Wieloletni dyrektor wrocławskiego ogrodu zoologicznego i popularyzator przyrody zmarł w wieku 89 lat w zeszłym tygodniu. Antoni Gucwiński był doktorem nauk weterynaryjnych,Antoni Gucwinski pogrzeb inżynierem zootechnikiem i dyrektorem Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu w latach 1966–2006. W tym czasie w latach 1971-2001 popularyzował wiedzę o przyrodzie, współtworząc i prowadząc z żoną Hanną Gucwińską program telewizyjny w TVP zatytułowany "Z kamerą wśród zwierząt". W latach 90. tworzył i prowadził program "Znajomi z ZOO". Był też twórcą filmów przyrodniczych lub scenariuszy do takich filmów.

Urodził się jako czwarte z pięciorga dzieci w 1932 roku we wsi pod Nowym Sączem. Uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu, ale po roku w tajemnicy przeniósł się do Technikum Hodowlanego w Nawojowej, kończąc tę szkołę w 1950 r. W 1957 r. ukończył jako inżynier zootechnikę w Wyższej Szkole Rolniczej w Krakowie i zatrudnił się we wrocławskim zoo na stanowisku badawczym.

Od 1958 r. oprócz pracy w zoo studiował weterynarię na Akademii Rolniczej we Wrocławiu, kończąc ją w 1962 r. W tymże roku ożenił się z Hanną Gucwińską. W 1966 r. został dyrektorem Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu i pełnił tę funkcję do końca 2006 r. Doktoryzował się z tematyki anestezjologii weterynaryjnej w 1967 r. Opublikował ponad 100 artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz 18 książek.

W roku 2001 otrzymał doktorat honoris causa przyznany przez Akademię Rolniczą we Wrocławiu. W 2003 r. otrzymał Order Uśmiechu.

Sprawdź: Zmarł Antoni Gucwiński, legendarny dyrektor wrocławskiego zoo

PAP/fot.pixabay.com