PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Opryski lotnicze przeciw chrabąszczom i szkodliwym larwom

Opryski lotnicze przeciw chrabąszczom i szkodliwym larwom

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-05-04 12:43:46
Opryski lotnicze

W pierwszej dekadzie maja nad lasami w województwie opolskim mogą rozpocząć się opryski lotnicze przeciw chrabąszczom i larwom osnui gwiaździstej – poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach. Akcja będzie trwała do końca maja.

Opryski lotnicze w służbie lasom

Jak informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, na terenie województwa opolskiego zaplanowano opryski, których celem jest zmniejszenie populacji chrabąszczy i larw osnui gwiaździstej. Zabiegi będą przeprowadzone samolotem wyposażonym w podskrzydłową aparaturę pozwalającą na precyzyjną aplikację środków owadobójczych.

Opryski lotnicze – gdzie i kiedy?

Drzewostany zagrożone w stopniu wymagającym zabiegów ograniczania nadmiernej liczebności larw osnui gwiaździstej, zlokalizowane są w nadleśnictwach: Zawadzkie oraz Lubliniec. Konieczność prowadzenia zabiegów wobec chrabąszczy przewiduje się w drzewostanach nadleśnictw: Brzeg, Olesno, Rudziniec, Strzelce Opolskie oraz na terenie Nadleśnictwa Opole.opryski lotnicze 22

Zabiegi oprysków przeciw chrabąszczom prowadzone będą w I i II dekadzie maja, natomiast zabiegi ograniczające nadmierną liczebność larw osnui gwiaździstej realizowane będą od końca pierwszej dekady maja do połowy jego trzeciej dekady. Ścisły termin prowadzenia zabiegów uzależniony jest od tempa rozwoju owadów, które determinuje przebieg warunków pogodowych.

Czytaj także: ASF – UE wprowadziła surowe przepisy dla rolników! Polskie ministerstwo milczy

Opryski lotnicze – jaka to substancja?

Ograniczanie liczebności populacji osnui gwiaździstej prowadzone będzie z zastosowaniem preparatu o nazwie handlowej DIMILIN 480 SC. Środek ten nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka. Okres karencji, tj. czasu, jaki musi upłynąć od ostatniego zastosowania tego środka do dnia zbioru roślin runa leśnego wynosi 24 godziny.

Wskazano, że do czasu wyschnięcia środka na powierzchni opryskanych roślin nie powinno się wchodzi na teren oprysków ani wprowadzać tam zwierząt.
Zabiegi ograniczania liczebności chrabąszczy będą prowadzone pomocy preparatu MOSPILAN 20 SP, cieczy użytkowej wynoszącej 5,0 l/ha. Okres karencji, tj. czasu, jaki musi upłynąć od ostatniego zastosowania tego środka do dnia zbioru roślin runa leśnego wynosi 14 dni. Zgodnie z etykietą, nie przewidziano okresu prewencji dla ludzi i zwierząt.

Mieszkańcy miejscowości położonych w sąsiedztwie pól zabiegowych zostaną dodatkowo powiadomieni o terminie i sposobie wykonania zabiegu oraz okresie obowiązywania zakazu wstępu do lasu z odpowiednim wyprzedzeniem za pomocą ogłoszeń wywieszonych w miejscach publicznych. Powierzchnie przewidziane do oprysku oznaczone zostaną tablicami ostrzegawczymi.

RDLP wyjaśnia, że głównym celem planowanych zabiegów ochronnych, jest niedopuszczenie do pogłębienia złej sytuacji drzewostanów w lasach osłabionych już z powodu ciągłego braku wody w glebie i związanych z tym zjawiskiem suchych sezonów wegetacyjnych ostatnich lat.

PAP/fot. pixabay/YouTube/wikimedia

 


Turystyka wiejska promowana na muralach. Świetna akcja POT

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-27 13:27:00

Szczegółowa prognoza pogody IMGW na 27 i 28 czerwca

Autor: Świat Rolnika 2022-06-27 09:30:00

IMGW prognozuje upalny i słoneczny poniedziałek w całym kraju

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-27 08:30:00

BULT SMOGOWICZE