PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Nutella wycofana z rynku, bo... może powodować raka

Nutella wycofana z rynku, bo... może powodować raka

Autor: Świat Rolnika 2017-01-13 07:30:22
Nutella wycofana z rynku, bo... może powodować raka

Tłuszcz zawarty w kremie Nutella ma działanie rakotwórcze – poinformował w najnowszym raporcie Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności. Część włoskich sklepów w reakcji wycofała produkt ze sprzedaży.

 

Z raportu Europejskiego Nadzoru ds. Żywności wynika, że w jednym słoiku popularnego czekoladowego kremu jest obecne aż 32 proc. oleju palmowy. Składnik ten wykazuje działanie kancerogenne i nawet umiarkowane spożywanie go jest groźne dla zdrowia, szczególnie dzieci. Ryzyko rakotwórcze wynika ze sposobu przetwarzania oleju – w wysokich temperaturach sięgających ok. 200°C.

 

"Wysokie temperatury są stosowane do usuwania naturalnego czerwonego koloru oleju palmowego i do zneutralizowania zapachu. Proces ten powoduje jednak zanieczyszczenia związkami, zwanymi glicydylowymi estrami kwasów tłuszczowych. Po strawieniu ich przez organizm człowieka rozkładają się i mogą powodować tworzenie się nowotworów" – czytamy na stronie Polskiego Radia.

 

Wiele sklepów we Włoszech podjęło decyzję o wstrzymaniu sprzedaży Nutelli, w tym największa sieć hipermarketów. To nie przekonało jednak producenta do rezygnacji z niebezpiecznego składnika receptury.

 

– Produkcja Nutelli bez oleju palmowego znacznie obniżyłaby wartości użytkowe produktu. To właśnie on nadaje przysmakowi kremową konsystencję i odpowiednią gładkość, gwarantuje dobre rozprowadzanie oraz pomaga utrzymać unikalny smak podczas całego okresu trwałości – wyjaśnia kierownik działu zakupów Ferrero.

 

A co z zagrożeniem wywołania nowotworów u konsumentów? Firma przygotowała kampanię reklamową, w której zaprzecza informacji o ryzyku występowania czynnika rakotwórczego w produkcie.

 

 

polskieradio.pl/McD/Fot. FB Nutella