PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Niemieccy i polscy pseudoekolodzy w natarciu na Skaryszewski Jarmark Koński

Niemieccy i polscy pseudoekolodzy w natarciu na Skaryszewski Jarmark Koński

Autor: T. Raszkiewicz 2015-02-25 00:00:00
Brak grafiki
Tzw. obrońcy praw zwierząt przyglądają się handlowi końmi na Skaryszewskim Jarmarku Końskim „Wstępy”. Ich zdaniem w poprzednich latach dochodziło tu do handlu chorymi zwierzętami i niehumanitarnego ich traktowania...

Tzw. obrońcy praw zwierząt przyglądają się handlowi końmi na Skaryszewskim Jarmarku Końskim „Wstępy”. Ich zdaniem w poprzednich latach dochodziło tu do handlu chorymi zwierzętami i niehumanitarnego ich traktowania. Służby weterynaryjne informują, że nie stwierdziły poważniejszych uchybień.

Jarmark rozpoczął się dzisiaj w Skaryszewie k. Radomia. Według organizatorów, są to największe tego typu targi w Polsce i Europie. Zazwyczaj na sprzedaż wystawianych jest około 1-1,5 tys. koni. Część z nich sprzedawana jest na mięso – co jest dopuszczalne, ale jednocześnie budzi sprzeciw organizacji działających w obronie praw zwierząt.

Radykalni aktywiści praw zwierząt uważają targi zwierząt w Polsce za "półjawne punkty przeładunkowe dla pośredników w handlu żywcem, gdzie mało kto myśli o przestrzeganiu przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt czy bezpieczeństwa żywności”. Przedstawiciele polskiej organizacji Viva! Interwencje i niemieckiej Animals' Angels, którzy od lat przyjeżdżają na "Wstępy" do Skaryszewa, opracowali wstępny raport dotyczący sytuacji zwierząt sprzedawanych na polskich targach.

Ich "inspektorzy" od września 2012 r. przeprowadzili 47 kontroli na 20 targach zwierząt w całej Polsce, m.in. w Skaryszewie, Bodzentynie, Kozłowie Biskupim. Według raportu na wszystkich skontrolowanych targach odnotowano przypadki naruszenia prawa i znęcania się nad zwierzętami; dotyczyły one koni, bydła, drobiu i trzody chlewnej.

Według aktywistów, udokumentowane zostały także przypadki przewożenia chorych zwierząt, a także ich bicia i kopania podczas załadunku. Obrońcy praw zwierząt podkreślają, że większość samochodów, którymi transportowano zwierzęta na targi, nie była przystosowana do ich bezpiecznego przewozu i wyładunku.

Według raportu na targach konnych, m.in. w Skaryszewie, część zwierząt wprowadzana była do obrotu poza terenem targowiska, bez nadzoru weterynaryjnego. Pełne wyniki raportu „Targi zwierząt w Polsce” zostaną opublikowane w kwietniu 2015 roku.

Powiatowy lekarz weterynarii w Radomiu Aleksander Socha, który od lat monitoruje przebieg „Wstępów” zapewnia, że w ostatnich latach służby weterynaryjne nie stwierdziły poważniejszych uchybień.

Socha zapowiada, że przy tegorocznych targach pracować ma 22 weterynarzy, którzy sprawdzać będą stan zdrowia zwierząt. „Konie chore, które nie mogą wstać i nie zejdą same z samochodu, nie chodzą, są zwracane właścicielom i nie wpuszczane na teren targu” – zaznacza powiatowy lekarz weterynarii. Dodaje, że sprawdzane są także samochody pod kątem ich dostosowania do przewozy zwierząt; ci właściciele koni, którzy nie przestrzegają przepisów, będą karani.

Joanna Sowa z Urzędu Miasta i Gminy w Radomiu podkreśla, że od ub. roku warunki do handlu końmi w Skaryszewie są bardzo dobre. Handel odbywa się na miejscowym targowisku, na utwardzonym, zadaszonym, oświetlonym i ogrodzonym terenie, z dostępem do bieżącej wody. Dodatkowe miejsca dla koni zabezpieczono także na terenie miejscowej stadniny.

Na „Wstępach” sprzedawane są konie robocze i pociągowe oraz konie rekreacyjne wykorzystywane w gospodarstwach agroturystycznych i do hipoterapii. Na targu można też kupić wszystko to, co potrzebne do utrzymania konia i jego pracy w gospodarstwie: akcesoria rymarskie, uprzęże, zaprzęgi, a także bryczki, odzież.

Jarmark ma charakter ludowego festynu. Na scenie odbywają się występy kapel ludowych i pokazy koni zimnokrwistych. Na głównym trakcie, zwanym Aleją Twórców Ludowych, zaopatrzyć się można w wyroby z wikliny, gliniane naczynia i rzeźby ludowe.

Skaryszewski Jarmark Koński rozpoczyna się tradycyjnie w pierwszy poniedziałek Wielkiego Postu. Wiąże się z tym jego nazwa – „Wstępy” - od wstępnego poniedziałku Wielkiego Postu.

Przywilej targowy nadany został Skaryszewowi przez króla Władysława IV w 1633 roku. Początkowo był to zwykły jarmark płodów rolnych. Koński charakter targów ukształtował się 100 lat później. Rozkwit końskich targów nastąpił w drugiej połowie XIX wieku.
 
To nie pierwszy raz, gdy organizacje prozwierzęce z Polski i Niemiec atakują polskich hodowców zwierząt gospodarskich omijając polskie organy nadzoru weterynaryjnego. Powołują oni tzw. ekspertów, którzy często nie mają wykształcenia związanego z hodowlą zwierząt - twierdzą przeciwnicy Vivy.
 
Mieszkańców Skaryszewa dziwi fakt ingerencji niemieckich radykalnych aktywistów w polską tradycję targową. Uważają, że zwierzętom nie dzieje się żadna krzywda a młodzi ludzie z Niemiec i ich polscy koledzy szukają taniej sensacji, która pomoże im w reklamie związanej z pozyskiwaniem pieniędzy od ludzi, którzy nigdy w Skaryszewie nie byli.

żródło: PAP/SR, fot.: Youtube