PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Masz twardą wodę? Zobacz co to oznacza i czemu warto zmiękczać wodę

Masz twardą wodę? Zobacz co to oznacza i czemu warto zmiękczać wodę

Autor: Tomasz Racki 2022-08-03 09:29:00
twarda woda

Jeśli masz problemy z ciągłym osadzaniem kamienia na sprzętach domowych, a Twoje włosy i skóra coraz częściej ulegają przesuszeniu, to warto zainwestować w zmiękczacz wody.

Za wszystkimi problemami stoi twarda woda, która zawiera znaczące ilości minerałów, takich jak wapń i magnez. Zmiękczanie jej doprowadzi do usunięcia tych minerałów i zastąpieniu ich jonami sodu.

Twarda woda powoduje szkody w domu

Twarda woda może być zmorą każdego z nas. Zawiera spore ilości minerałów, takich jak wapń i magnez, przez co ma negatywny wpływ na skórę oraz włosy, a także na sprzęt domowy. W wyniku działania twardej wody dochodzi do szybszego osadzania się kamienia na m.in. czajnikach czy kabinach prysznicowych, większego zużycia środków myjących i detergentów, powstawania kamienia kotłowego w instalacjach.

Ponadto woda twarda powoduje przesuszanie włosów oraz podrażnienia skóry. Musimy w tym wypadku zwiększyć stosowania kremów nawilżających i odżywek, aby przywrócić naturalną miękkość skóry i włosów. Stosowanie twardej wody przez dłuższy czas może również powodować raka skóry.

zmiękczacze wody

Zmiękczacz wody usunie Twoje problemy

Możemy pozbyć się wszystkich problemów przez zmiękczenie wody. Z pomocą przychodzą zmiękczacze wody, które są odpowiedzialne za usunięcie minerałów, rozpuszczonych w wodzie jonów wapnia i magnezu, które wpływają na wysoką twardość wody. Zmiękczona woda przyczyni się do rzadszego powstawania kamienia, pozwoli zaoszczędzić wiele czasu na sprzątaniu, a także zmniejszy ilość zużywanych detergentów. Co ciekawe, wykorzystanie zmiękczacza wody pozwoli nie tylko ograniczyć zużycie proszku, ale sprawi, że nie będzie potrzebny nam płyn do prania. Ponadto grzałka w pralce będzie dłużej służyć dzięki braku osadu z twardej wody.

Zmiękczona woda zaskakująco dobrze wpłynie na kondycję włosów i skóry. Włosy i skóra będą lśniące i zdrowe. Wodę ze zmiękczacza możemy również pić, ponieważ żywica, która służy do zmiękczania wody, wpływa jedynie za jony niektórych pierwiastków.

Zmiękczacz wody z żywicą jonowymienną jest prosty i stosunkowo tani. Z jego montażem możemy poradzić sobie sami lub skorzystać z fachowych usług hydraulika. Pojemność żywicy należy jednak regenerować przy pomocy solanki. Dzięki temu żywica jonowymienna może skutecznie zmiękczać wodę przez kilka lub nawet kilkanaście lat. W przypadku zmiękczacza o pojemności 25 litrów, w przypadku, gdy każdy użytkownik zużywa miesięcznie trzy metry sześcienne wody, regeneracja złoża powinna odbyć się 3 razy w miesiącu. Jeśli chodzi o sól do zmiękczacza, to mamy do wyboru dwa rodzaje. Są to sól w proszku oraz w tabletkach. Wybór, a także ilość soli zależy od modelu zmiękczacza oraz zaleceń producenta.