PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Lasy prywatne otrzymają wsparcie w zakresie uproszczonych planów

Lasy prywatne otrzymają wsparcie w zakresie uproszczonych planów

Autor: Emilia Gromczak 2022-01-24 09:01:08
Lasy prywatne

Lasy prywatne otrzymają wsparcie z programu i środków funduszu leśnego Lasów Państwowych w zakresie sporządzania uproszczonych planów urządzenia lasu. 

Ponad 19% lasów w Polsce to lasy, które należą do osób prywatnych. Gospodarowanie nimi odbywa się m.in. na podstawie 10-letnich uproszczonych planów urządzenia lasu. Plany powstają od kilku już lat dzięki programowi i środkom z funduszu leśnego, którym dysponują Lasy Państwowe. W tym roku na ten cel zostanie przeznaczonych 1,53 mln zł. 

Lasy prywatne w Polsce

Lasy zarządzane przez osoby prywatne stanowią w Polsce blisko 1,8 mln ha. Jest to ponad 19% lasów w całym naszym kraju. Gospodarka lasów prywatnych opiera się m.in. na podstawie 10-letnich uproszczonych planów urządzenia lasu. Plany te są wspierane przez program i finanse ze środków funduszu leśnego Lasów Państwowych. Co ciekawe, niemal co trzeci hektar lasów prywatnych posiada plan sfinansowany z tego programu.

Program wsparcia w zakresie sporządzania planów lasy prywatne plan

Termin składania wniosków do programu wsparcia dobiegł końca jesienią ubiegłego roku. Jak informują Lasy Państwowe,  wszystkie spośród 28 zgłoszonych wniosków rozpatrzono pozytywnie i będą zrealizowane w 2022 r. Według danych łączna powierzchnia uproszczonych planów obejmie 59 tys. ha, a kwota przeznaczona na ten cel z funduszu leśnego wyniesie 1,53 mln zł. 

To od wejścia w życie nowelizacji ustawy o lasach w 2016 r. możliwe jest udzielanie wsparcia w zakresie sporządzenia uproszczonych planów ze środków funduszu leśnego.

"Dokumentacja urządzeniowa, która powstaje w odpowiedzi na wnioski zgłaszane przez indywidualnych właścicieli lasów, ma jednolity standard i sukcesywnie zasila zasoby Banku danych o lasach. Użytkownicy tego portalu uzyskują wiarygodne dane o wszystkich lasach, bez względu na to, czyją pozostają własnością"  – podkreśla Lena Wyderkowska z Wydziału Urządzania Lasu DGLP.

Lasy prywatne mogą również korzystać z pomocy ARiMR. W zeszłym rok zakończyło się m.in. przyjmowanie wniosków na wsparcie w ramach „Wsparcia na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska”. Jest to pomoc finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020.


Autor: Sebastian Wroniewski

Wilki grasują pod Berlinem; wataha jest większa niż sądzono 


Autor: Polska Agencja Prasowa

Szczegółowa prognoza pogody IMGW na 17 i 18 maja


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW: Wtorek pogodny, ale z przelotnym deszczem i burzami


BULT SMOGOWICZE