PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 16 i 17 lipca

IMGW: Szczegółowa prognoza pogody na 16 i 17 lipca

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-07-16 09:30:00
Prognoza pogody

Prognoza pogody przygotowana przez IMGW wskazuje, że najbliższe dwa dni będą pochmurne z przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Europą Zachodnią będzie dominować wyż znad Wysp Brytyjskich, sięgający klinem aż po Ukrainę, a północna i wschodnia część kontynentu będzie pod wpływem niżu znad Skandynawii. Polska początkowo znajdować się będzie w zasięgu słabnącego klina wyżu, ale od północnego zachodu będzie przemieszczać się zatoka niżowa z frontem chłodnym. Z północnego zachodu będzie napływało chłodne powietrze polarne morskie. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1002 hPa i zacznie rosnąć.

Szczegółowa prognoza pogody na sobotę

W sobotę, zachmurzenie umiarkowane i duże. Prognoza pogody przewiduje przelotne opady deszczu, miejscami burze, także z gradem. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia silniejszych burz będzie w centrum i na wschodzie kraju. Prognozowane opady do 20 mm. Temperatura maksymalna od 16,19 stopni Celsjusza na północy, przez 20,22 stopnie w centrum, do 24 stopni na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, w porywach do 60 km/h, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz oraz wysoko w górach porywy do 80 km/h lokalnie w pasie od województwa łódzkiego po lubelskie możliwe porywy 100 km/h.

W nocy prognoza pogody przewiduje zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. We wschodniej połowie kraju oraz nad morzem i na Pomorzu przelotne opady deszczu, w centrum kraju stopniowo zanikające. Temperatura minimalna od 9 do 12 stopni, w dolinach górskich około 6 stopni, nad morzem cieplej, od 13 do 15 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, na południowym wschodzie porywy lokalnie do 55 km/h, z kierunków zachodnich. W czasie zanikających burz oraz wysoko w górach porywy wiatru do 65 km/h.

Prognoza pogody

Niedziela pochmurna z przelotnymi opadami

W niedzielę zachmurzenie małe i umiarkowane, na północy i wschodzie okresami duże z przelotnymi opadami deszczu. Prognoza pogody wskazuje, że temperatura maksymalna na przeważającym obszarze wahać się będzie od 22 do 24 stopni Celsjusza, nieco chłodniej na północnym wschodzie, nad morzem i w rejonach podgórskich, od 18 do 21. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, północno-zachodni.

W sobotę, w Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i burze. Możliwy grad. Prognozowana suma opadów w trakcie burz do 10 mm. Temperatura maksymalna 20 stopni Celsjusza. Wiatr początkowo słaby, stopniowo wzmagający się do umiarkowanego i porywistego, zachodni. W trakcie burz porywy do 70 km/h.

W nocy prognoza pogody przewiduje zachmurzenie przeważnie umiarkowane. Początkowo niewielka możliwość słabych przelotnych opadów deszczu. Temperatura minimalna 11 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

W niedzielę zachmurzenie na ogół umiarkowane. Temperatura maksymalna 22 stopnie Celsjusza. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni.

Czytaj też: Tropikalne upały w Portugalii. Temperatura osiąga prawie 50 st. C

PAP/fot.Pixabay