PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /GLW informuje: Wścieklizna została wykryta w dwóch przypadkach

GLW informuje: Wścieklizna została wykryta w dwóch przypadkach

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-03-24 09:45:00
Wścieklizna

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że wścieklizna wystąpiła w dwóch kolejnych przypadkach u zwierząt (nr 20-21 w 2022 r.).

Przypadki wścieklizny u losów stwierdzono na postawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. GLW przypomniał, że na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.

Wścieklizna potwierdzona dwóch lisów na Mazowszu

Jak poinformował Główny Lekarz Weterynarii, wścieklizna została potwierdzona u dwóch lisów na terenie województwa mazowieckiego.

Przypadek wścieklizny nr 2022/20 został stwierdzony 10.03.2022 w miejscowości Nowa Pogorzel, gmina Siennica, powiat miński, województwo mazowieckie, u padłego lisa.

Przypadek wścieklizny nr 2022/21 został stwierdzony 10.03.2022 w miejscowości Warszawa-Białołęka, gmina Warszawa, powiat m.st. Warszawa, województwo mazowieckie, u poddanego eutanazji lisa.

Wścieklizna

Główny Lekarz Weterynarii zaleca szczepienia zwierząt domowych

Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt z 2004 r., na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3. miesiąca życia.

Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Jednocześnie, mając na uwadze liczne przypadki, gdzie wścieklizna występowała u zwierząt domowych, Główny Lekarz Weterynarii zachęca do szczepienia przeciwko chorobie również koty.

Warto przypomnieć, że Czesi od wielu lat nie stwierdzili przypadku wścieklizny, zarówno u lisów, jak i zwierząt domowych.

Czytaj też: Wścieklizna ponownie atakuje; Wykryto cztery nowe przypadki u zwierząt

wetgiw.gov.pl/fot.gov/Pxhere


Autor: Polska Agencja Prasowa

IMGW prognozuje: Jutro czekają nas rekordowe upały


Autor: Emilia Gromczak

Pokazy polowe maszyn rolniczych w Nagradowicach ruszają 12 lipca


Autor: Sebastian Wroniewski

Lubuska Mega Dynia. Ruszyła druga edycja konkursu


BULT SMOGOWICZE