PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /GIS przypomina o różnicach w oznaczeniach produktów spożywczych

GIS przypomina o różnicach w oznaczeniach produktów spożywczych

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-02-09 17:00:00
GIS

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) przypomniał, że na produktach spożywczych znajdziemy dwa rodzaje oznaczeń odnośnie terminu ich spożycia

Na produktach można znaleźć oznaczenia „należy spożyć do” (dotyczy jakości produktu) i „najlepiej spożyć przed” (dotyczy bezpieczeństwa produktu). Główny Inspektorat Sanitarny przypomniał, że spożycie produktu po przekroczeniu pierwszej daty, nie wpływa na bezpieczeństwo, a co najwyżej na smak. Z kolegi zjedzenie produktu po upływie drugiego terminu może być niebezpieczne dla naszego zdrowia.

GIS przypomina o oznaczeniach

Jak poinformował GIS, oznaczenie "najlepiej spożyć przed" wskazuje datę minimalnej trwałości produktu. Jest to data, po upływie której żywność zachowuje swoje właściwości, jednak należy liczyć się z pogorszeniem jej jakości (np. konsystencji czy smaku). Zostało podkreślone, że spożycie takiego produktu nie jest niebezpieczne dla zdrowia.

Oznaczenie "należy spożyć do" dotyczy bezpieczeństwa produktu. Oznacza termin przydatności do spożycia – wyjaśnił sanepid.

,,Wskazana data określa termin, po którego upływie, z punktu widzenia bezpieczeństwa, produkt nie nadaje się do spożycia, nawet jeśli ma niezmieniony wygląd i zapach" – zaznaczył GIS.

Czytaj też: GIS wycofał dwie partie czekolady! W składzie zanieczyszczony imbir

PAP/fot.pixabay