O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-05-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Dodatki do kiszonki – jak prawidłowo je stosować?

Dodatki do kiszonki

Sezon pastwiskowy już się rozpoczął, w najbliższych dniach nastąpi pierwsze pokosy. Potrzebujesz dodatku do kiszonki? Wspólną cechą wszystkich środków jest to, że działają one tylko wtedy, gdy są ostrożnie rozprowadzane i przestrzegane są w zalecanej dawce. Dodatki do kiszonki zwykle działają w określonym kierunku i są podzielone na różne grupy na podstawie ich aktywnych składników.

Dodatki do kiszonki – dlaczego kiszonka nieprzyjemnie pachnie?

Dodatki do kiszonki to czasami jedyne wyjście. Dobra kiszonka pachnie octem, karmelem lub tytoniem. Jeśli jej zapach jest ostry lub zgniły, to znaczy, że coś poszło nie tak. Może być kilka przyczyn takiego stanu rzeczy. Jeśli zielona pasza jest na przykład zbyt stara, udział cukru rozpuszczalnego w wodzie spada wykładniczo. Bakteriom kwasu mlekowego brakuje bazy odżywczej, w wyniku czego nie może mieć miejsca optymalna fermentacja kwasu mlekowego. Z drugiej strony kiszonkę można tylko niedostatecznie zagęścić. Jest to wada fermentacji kwasu mlekowego. Działa optymalnie tylko wtedy, gdy z kiszonki jest w dużej mierze wypychany tlen atmosferyczny.

Skuteczna ochrona zielonki zależy zatem od wielu czynników: przydatności upraw do kiszenia, przestrzegania przepisów dotyczących kiszenia oraz warunków pogodowych. Jeśli coś pójdzie nie tak, należy rozważyć zastosowanie dodatku do kiszonki. Dodatki do kiszonki mają na celu uniknięcie utraty jakości i zwiększenie wydajności zielonki gruboziarnistej - zarówno pod względem wysokości, jak i opłacalności.

Dodatki do kiszonki zwykle działają w określonym kierunku i są podzielone na różne grupy ze względu na ich aktywne składniki: kultury zaszczepiające bakterie, związki chemiczne i inne środki wspomagające kiszenie. Wspólną cechą wszystkich środków jest to, że działają one tylko wtedy, gdy są ostrożnie rozprowadzane i przestrzegane są w zalecanej dawce.

Olejki eteryczne minimalizują choroby u kurcząt brojlerów

Dodatki do kiszonki – do czego się nadają?

Dodatki do kiszonki na bazie bakterii wytwarzającychDodatki do kiszonki kwas mlekowy, octowy i propionowy są najczęściej stosowane i są skuteczne w przypadku przyspieszenia obniżenia wartości pH, a co za tym idzie ograniczenia fermentacji kwasu masłowego. Grupa ta służy przede wszystkim poprawie strawności i wartości energetycznej oraz przyczynia się do zwiększenia spożycia paszy.

Zarówno kwasy organiczne, jak i chemiczne konserwanty pomagają zapobiegać nieprawidłowej fermentacji, do której dochodzi najczęściej w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych lub lekceważenia zasad kiszonki. Głównym priorytetem tej grupy jest ograniczenie strat składników odżywczych i energii oraz zapobieganie rozwojowi pleśni i drożdży.

Tego, czy inne dodatki do kiszonki są skuteczne, nie zawsze można udowodnić naukowo. Dotyczy to zwłaszcza ekstraktów ziołowych i ich wpływu na proces fermentacji. Enzymy są w stanie rozkładać złożone węglowodany, a tym samym mogą zwiększać podaż cukru dla bakterii kwasu mlekowego. Melasa ma to samo podejście. Może również zwiększać stężenie cukru w ​​paszy - przy odpowiednio dużych ilościach.

Dodatki do kiszonki – kto je sprawdza?

Dodatki do kiszonki są sprawdzane w odpowiednim centrum testowym. Produktom jest przyznawany znak jakości. Dodatki do kiszonki ze znakiem jakości musiały udowodnić swoją skuteczność w kilku testach z identycznymi, ale nieprzetworzonymi kiszonkami. Co roku sprawdzana jest ich przydatność.

W zależności od doskonałego testu wydajności, przetestowane dodatki do kiszonki poprawiają:

  • fermentację kiszonki,
  • trwałość pod wpływem powietrza,
  • wartość poboru paszy przez kiszonkę,
  • strawność kiszonki,
  • wartość produkcji mięsa kiszonki,
  • wartość produkcji mleka w kiszonce,
  • zahamowanie Clostridia,
  • produkcję metanu w biogazowniach.

agrarheute.com/fot.wikimedia,Peter Van den Bossche/fot.wikimedia,Przykuta

swiatrolnika.info 2023