PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Czekolada polskim hitem eksportowym. Jesteśmy czempionem na tym rynku

Czekolada polskim hitem eksportowym. Jesteśmy czempionem na tym rynku

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-13 14:17:32
Czekolada

Czekolada w każdej postaci jest lubiana przez większość z nas. Co ciekawe, Polska jest piątym producentem wyrobów czekoladowych w Unii Europejskiej.

Polska jest piątym producentem wyrobów czekoladowych w Unii Europejskiej i czwartym ich eksporterem na świecie. A święta to dla producentów czekoladowych słodyczy czas żniw, jak pisze w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita". Według danych agencji Nielsen opublikowanych w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" wartość Polskiego rynku wyrobów czekoladowych w czerwcu 2021 r. wyniosła 7,65 mld zł.

Polska jest czwartym eksporterem czekolady na świecie

Według danych agencji Nielsen opublikowanych w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" wartość Polskiego rynku wyrobów czekoladowych w czerwcu 2021 r. wyniosła 7,65 mld zł, co oznacza wzrost o 0,5 proc. rok do roku. Polska jest piątym producentem wyrobów czekoladowych w Unii Europejskiej i czwartym ich eksporterem na świecie

„Produkcja sięgnęła w tym czasie 189 tys. ton i utrzymała się na podobnym poziomie jak rok wcześniej"  – czytamy w gazecie.czekolada polska

Dodano, ze w 2020 r. kraje Unii Europejskiej wyprodukowały 3,54 mln ton słodyczy czekoladowych. Osiem krajów, które wytwarzają najwięcej, to około 90 proc. produkcji całej UE.

Trzej najwięksi producenci produkują niemal 60 proc. europejskich słodyczy czekoladowych: najwięcej Niemcy – 33 proc., dalej Włochy – 15,6 proc. i Francja – 9,2 proc. Na kolejnych miejscach są Holandia – 9, Polska – 6,7 i Belgia – 6,6 proc. Najwięksi światowi eksporterzy to Niemcy – wartość ich eksportu to 4,9 mld dol. (17 proc. udziału w światowym eksporcie słodyczy czekoladowych), Belgia 3,1 mld (11 proc.) i Włochy 2,1 mld (7,3 proc.).

„Polska awansowała na czwartą pozycję pod względem sprzedaży produktów czekoladowych za granicę, tuż za Włochy. Wartość naszego eksportu to prawie 2,1 mld dol." – podaje dziennik.

Czekolada podbija nasze kubki smakowe

Według Rzeczpospolitej czekolada podbija nasze kubki smakowe. Spożycie czekolady w przeliczeniu na statystycznego Polaka wzrosło z 4 kilogramów w 2007 r. do 5,2 kg w 2020 r.

„Nadal jednak wyraźnie odstajemy od światowych liderów konsumpcji czekolady. Austriacy i Niemcy zjadają po 8,3 kg czekolady rocznie" – pisze "Rz".

„Statystyczny Polak na słodycze z dodatkiem kakao wydaje 190 zł rocznie. Najpopularniejszymi produktami są tabliczki czekolady (28,2 proc. rynku) i praliny (27,2 proc.)" – dodaje gazeta.

Sprawdź: Czekolada nie może zostać nazwana czekoladą, bo nie ma w niej... cukru

fot.pixabay.com