O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-06-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Boże Ciało w czasie pandemii – czy procesje się odbędą?

Boże Ciało

Boże Ciało to jedna z uroczystości liturgicznych o najdłuższej tradycji. W Polsce obchodzona ze szczególną wzniosłością, a procesje jej towarzyszące co roku gromadzą niezliczoną liczbę wiernych chcących uczcić Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Z uwagi na pandemię koronawirusa będą to obchody inne niż zwykle. Najważniejszym pytaniem, jakie zadają sobie katolicy jest to, czy w tym roku odbędą się tradycyjne procesje.

Boże ciało w Polsce

Boże Ciało, czyli właściwie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to święto, w trakcie którego katolicy oddają cześć Najświętszemu Sakramentowi. Uroczystość jest tak zwanym świętem ruchomym i przypada zawsze w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Po raz pierwszy uroczystość obchodzona była w Leodium w 1246 roku, a w 1317 roku została ustanowiona jako święto dla całego Kościoła zachodniego.

W Polsce Boże Ciało zostało wprowadzone przez biskupa Nankera na synodzie w Krakowie w 1320 roku. Zewnętrzną formę święta stanowią procesje prowadzone do 4 ołtarzy. Procesyjnie przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakramentalne.

W tym roku Boże Ciało obchodzimy w czwartek 3 czerwca, lecz z uwagi na pandemię koronawirusa będą to obchody inne niż zwykle. Najważniejszym pytaniem, jakie zadają sobie katolicy jest to, czy w tym roku odbędą się tradycyjne procesje. W tym roku Boże Ciało przypada w okresie, gdy obostrzenia zostały nieco złagodzone i nie musimy już nosić maseczek na świeżym powietrzu. Służby nie wydały jeszcze jednak specjalnego komunikatu w tej sprawie, więc w tej chwili decyzja o zorganizowaniu procesji zależy od kurii lub poszczególnych proboszczów.

Zasiłek opiekuńczy KRUS zostanie przedłużony

Boże ciało w wielu odsłonach

O sile i pięknie tradycji związanych z obchodami Bożego Ciałaboze cialo świadczy niewątpliwie różnorodność, z jaką jest obchodzone. Boże Ciało różni się drobnymi zwyczajami nie tylko w zależności od regionu Polski, ale nawet poszczególnych diecezji czy parafii. Każda z nich może pochwalić się swoim własnym i niepowtarzalnym sposobem na uświęcanie tego dnia.
Kraków, jako miasto w którym początek ma to święto w Polsce, od samego początku słynął z barwnych procesji. Do pewnego momentu w uroczystościach brali udział sami królowie Polski. Po dziś dzień największa i najpiękniejsza procesja bez wątpienia zaczyna się na Wawelu, a kończy w Kościele Mariackim. W Warszawie z kolei za najważniejszą z procesji można uznać tę, którą prowadzi Prymas Polski.

Procesje na wsiach nie odstają swoją podniosłością tym z głównych miast. Do dzisiejszego dnia w wielu regionach Polski wierni biorący czynny dział w procesji, na przykład niosąc święte obrazy, zakładają stroje ludowe. Bez wątpienia najbardziej rozpowszechnionym zwyczajem jest zabieranie przez wiernych do domu gałązek z brzozy, którymi uprzednio przystrojone były ołtarze. Ich ozdabianie jest przepiękną tradycją która umacnia społeczności i pozwala wspólnie przeżywać Boże Ciało.

Święto to angażuje także najmłodszych – na przykład dziewczynki dumnie niosące koszyki z płatkami kwiatów, które sypią w trakcie drogi do kolejnych ołtarzy. Szczególnie piękną modyfikację tego zwyczaju praktykuje się w Spycimierzu, gdzie powstają od prawie 200 lat dywany kwiatowe. Z kolei uwite i poświęcone wianki niesione do domów mają zapewnić ochronę domowników, ale także zwierząt gospodarskich.

fot.wikimedia,Amudena Rutkowska/fot.wikimedia,Radosław Drożdżewski

swiatrolnika.info 2023