PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Czas wolny /Andrzej Duda: "Chcemy współpracować z Chinami dla rozwoju Polski i Europy"

Andrzej Duda: "Chcemy współpracować z Chinami dla rozwoju Polski i Europy"

Autor: Robert Maj 2015-11-24 00:00:00
Brak grafiki

- Mam nadzieję, że to kolejne spotkanie da kolejny impuls do współpracy między Chinami a Polską, współpracy nie tylko gospodarczej, ale także kulturalnej czy naukowej - powiedział prezydent w Szanghaju, gdzie otworzył Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze. W forum gospodarczym bierze udział blisko 80 polskich przedsiębiorców różnych branż.

- Mam nadzieję, że to kolejne spotkanie da kolejny impuls do współpracy między Chinami a Polską, współpracy nie tylko gospodarczej, ale także kulturalnej czy naukowej - powiedział prezydent w Szanghaju, gdzie otworzył Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze. W forum gospodarczym bierze udział blisko 80 polskich przedsiębiorców różnych branż.

- Nasze kraje łączy już wiele, ale chciałoby się powiedzieć: powinno nas łączyć dużo więcej - powiedział Andrzej Duda. - Jestem przekonany, że już niedługo prezesi chińskich spółek, chcąc zainwestować w Europie, najpierw pomyślą o Polsce - zaznaczył. Zobacz także: Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Chinach    

- Z uwagą obserwujemy zmiany w Chinach, wielką gospodarczą modernizację tego kraju i imponujący skok rozwojowy, który sprawia, że Chiny wracają na swoje wielkie, historycznie uzasadnione miejsce. Już dziś Chiny odgrywają niezwykle ważną rolę w globalnej polityce i globalnej gospodarce – podkreślił prezydent. Przypomniał, że Chiny są liderem wśród eksporterów i już wkrótce staną się państwem o największej gospodarce świata.    

- Chcielibyśmy współpracować z chińskimi firmami i chińską gospodarką dla rozwoju polskiego państwa, UE i wszystkiego tego, co łączy Polskę i Europę z Chinami – zapowiedział Andrzej Duda. – Chcielibyśmy także, aby Chińczycy poznali w pełni jakość naszych rodzimy towarów – dodał.  

Polski prezydent wyraził nadzieję na większe zaangażowanie chińskiego biznesu w projekty realizowane w Polsce. Podkreślił, że ogromną zaletą naszego kraju jest stabilność gospodarcza i polityczna. – Ostatnie wybory wyłoniły rząd, który będzie wprowadzać ambitne plany gospodarcze w życie – powiedział Andrzej Duda.    

Prezydent Andrzej Duda mówił także, że projekt "Jednego Pasa, Jednej Drogi" to wielka szansa dla rozwoju Chin, Azji i Europy, w tym Polski. - Polskie władze i przedsiębiorstwa są bardzo zainteresowane inwestycjami planowanymi w ramach tego ambitnego projektu. Polska może odegrać w nim kluczową rolę dzięki swemu położeniu geograficznemu, dzięki doświadczonym biznesom z różnych branż - powiedział prezydent.    

Na późniejszej konferencji prasowej prezydent Duda powiedział, że akces Polski do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) to zdecydowany krok w kierunku idei "Jednego Pasa, Jednego Szlaku". - To w moim przekonaniu ze strony Polski wyraźne pokazanie, że chcemy być poważnym partnerem w tym ogromnym przedsięwzięciu. Być poważnym partnerem, czyli być swoistymi wrotami Chin do Europy - powiedział prezydent. Dodał, że chcemy, by nowy Jedwabny Szlak przebiegał przez Polskę i by nasz kraj stał się centrum logistycznym dla przyszłych inwestycji chińskich.    

Prezydent podkreślił, że Polska chce aktywnie uczestniczyć w pracach AIIB i współtworzyć jego politykę. - Wierzymy, że instytucja ta pomoże w dalszym finansowaniu ważnych projektów także w Polsce - ocenił.       

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych to nowa chińska inicjatywa, która ma być alternatywą dla międzynarodowych instytucji finansowych zdominowanych przez USA, jak Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy, oraz motorem inwestycji infrastrukturalnych i rozwoju gospodarczego Chin. Kapitał założycielski banku ma wynieść 100 mld dolarów, a największymi udziałowcami będą: Chiny (ok. 30 proc. udziałów), Indie (7,5 proc. udziałów) oraz Rosja (5,9 proc. udziałów). Siła głosu każdego państwa członkowskiego ma być uzależniona od jego wkładu.

Prezydent.pl
Fot. Andrzej Hrechorowicz