O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-12-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Sztuczne mięso zostało zalegalizowane w Singapurze

Sztuczne mięso

Sztuczne mięso zostało zalegalizowane w Singapurze. Zdaniem analityków decyzja Singapuru o zezwoleniu na produkcję i sprzedaż mięsa laboratoryjnego będzie kamieniem milowym w pomaganiu krajom ubogim w ziemię i innym krajom w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego i walce ze zmianami klimatycznymi.

Sztuczne mięso w Singapurze

Singapur jest pierwszym krajem, który zatwierdził sztuczne mięso z hodowli komórkowej i służy jako przykład dla innych krajów, które chcą zwiększyć produkcję żywności przy użyciu tej technologii.

Bruce Friedrich, dyrektor wykonawczy Good Food Institute, międzynarodowej organizacji non-profit, powiedział, że Singapur jest liderem globalnego przejścia na „bezpieczne, niezawodne i zrównoważone” dostawy żywności.

Jednak Dean Jerry, dyrektor badań w kampusie Uniwersytetu Jamesa Cooka w Singapurze w Australii, nie wierzy, że sztuczne mięso stanie się podstawą. Oczekuje, że będzie on bardziej skoncentrowany na niszowym rynku, który będzie skłonny zapłacić więcej za zamienniki mięsa.

Polskie karpie na topie! Polska największym producentem karpia w UE

Sztuczne mięso zapewni bezpieczeństwo żywnościowe

Zgodnie z planem Singapur chce zaspokoić 30 procent Sztuczne mieso swoich potrzeb żywieniowych do 2030 roku. Z powierzchnią ponad 700 kilometrów kwadratowych Singapur nie ma wystarczającej ilości gruntów rolnych i musi importować około 90 procent swojej żywności. Sztuczne mięso bardzo w tym planie pomoże.

Na początku grudnia Singapore Food Agency zatwierdziła wniosek o produkcję i sprzedaż kurczaka z hodowli komórkowej przez Eat Just. Ten amerykański startup znany jest z opracowywania roślinnych substytutów jaj.

Singapur od dawna jest liderem we wszelkiego rodzaju innowacjach, od technologii informacyjnej po biologię, a obecnie jest światowym liderem w budowaniu zdrowszego i bezpieczniejszego systemu żywnościowego. Zatwierdzenie regulacyjne dla mięsa wyhodowanego w laboratorium jest pierwszym z wielu. Jestem przekonany, że będzie ich więcej w innych krajach na całym świecie.

– podkreśla Josh Tetrick, współzałożyciel i dyrektor generalny Eat Just.

Pierwszym produktem z linii GOOD Food będą kawałki panierowanego kurczaka. Sztuczne mięso jest droższe niż te pozyskane w tradycyjny sposób. W pierwszej fazie wdrożeniowej koszt wytworzenia mięsa metodami laboratoryjnymi będzie przewyższał koszty pozyskania go drogą uboju, ale firma liczy na to, że wraz z popularyzacją produktu jego cena będzie sukcesywnie spadać. A jeśli trafi ono do globalnej dystrybucji, może stać się realną alternatywą dla tradycyjnego przemysłu mięsnego.

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023