O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Maliny – cała partia została zniszczona po wykryciu bakterii Listeria

Maliny

System wczesnego ostrzegania o żywności i paszach (RASFF) wydał ostrzeżenie informacyjne dla konsumentów po wykryciu partii maliny z Hiszpanii, zakażonej bakterią Listeria monocytogenes.

Maliny – bakteria Listeria znaleziona w hiszpańskiej partii

Maliny hiszpańskie przeznaczone były do ​​austriackich supermarketów. W związku z tym władze usunęły te produkty rolne z półek, aby chronić zdrowie konsumentów.

Listerioza to zakażenie wywoływane przez bakterie Listeria monocytogenes . Występuje rzadko u ludzi, ale jest niezwykle poważny, a śmiertelność z 30% wzrasta do 70% u osób podatnych, takich jak osoby starsze, noworodki lub kobiety w ciąży.

Występuje w glebie, wodzie, roślinności i może skazić żywność na każdym etapie procesu produkcji, od zbioru po dystrybucję. Ponadto typowymi objawami, na które należy uważać, są wysoka gorączka, bóle mięśni, biegunka, dreszcze i wymioty.

Czytaj też: Odmiany jabłek, które zbierzemy w polskich sadach latem

Maliny – charakterystyka i wartości odżywcze

Maliny to rośliny należące do rodzinyMaliny 02 różowatych. Rosną w klimacie umiarkowanym, możemy je spotkać w Europie, Azji, Ameryce Północnej. Istnieje ich ponad 250 gatunków. Rosną one na krzewach, w lasach, na polach, w ogrodach. Owoc jest zwykle z wielu drobnych różowoczerwonych pestek.

Maliny ze względu na wielość gatunków możemy spotkać w różnych kolorach, najpopularniejsze, różowe, czerwone, czarne, ale i takie. Krzaki malin osiągają wysokość do 2 metrów, posiadają małe kolce. Wydają swoje owoce od czerwca aż do późnej jesieni, do pierwszych przymrozków. Są wyjątkowo soczyste, mają słodki lekko kwaskowy smak.

Maliny są owocami wysoce odżywczymi. W 100 g malin znajduje się 52 kcal, posiadają przy tym dużo błonnika, bo, aż 7 g. Śmiało więc mogą spożywać je osoby będące na diecie. Przez niską wartość kaloryczną, mogą stanowić dodatek wielu dań i zdrowych deserów. Zawierają one również szereg witamin, witaminy C, witamin A, B1, B2, B9. W owocach tych znajdziemy również: okoferole, karotenoidy i liczne kwasy organiczne.

Maliny są również źródłem wielu substancji mineralnych takich jak: potas, żelazo, magnez, oraz wapń. Jednak nie tylko owoc jest jadalny. Liść to także sposób na zdrowie: zawiera flawonoidy, kwasy organiczne i soki mineralne, mają one silne działanie antyoksydacyjne, regulujące funkcje fizjologiczne organizmu.

agrimaroc.ma/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023