O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-10-2016

Autor: Świat Rolnika

Zmiany w ustawie o zakupie ziemi przez cudzoziemców

Zmiany w ustawie o zakupie ziemi przez cudzoziemców
Projekt nowelizacji ustawy przyjętej przez rząd zakłada powiększenie katalogu podmiotów zobowiązanych do przesyłania MSWiA dokumentów o nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców.
 
Najwyższa Izby Kontroli przyjrzała się sprzedaży majątku rolnego Skarbu Państwa w latach 2011-2013 przez oddziały ANR w Warszawie, Wrocławiu i Szczecinie. Według NIK obecnie obowiązujące przepisy "są niewystarczające do zapewnienia pozyskiwania pełnej informacji i dokumentacji o powyżej opisanych transakcjach z udziałem cudzoziemców, a co się z tym wiąże – uniemożliwiają prawidłowe prowadzenie rejestrów". W odpowiedzi na pouczenia Izby został sporządzony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka projekt zaostrzenia przepisów o zakupie nieruchomości.
 
Obecnie do wysyłania MSWiA dokumentów dotyczących nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców zobowiązane są jedynie sądy i notariusze. Po nowelizacji ustawy ten obowiązek spocznie także na organach administracji publicznej. Będą musiały przesyłać prekluzyjne decyzje administracyjne, na podstawie których cudzoziemiec nabył daną nieruchomość. 
 
Ponadto dzięki projektowanym zmianom szef MSWiA będzie mógł uzyskiwać pełniejsze informacje o nabywaniu majątków przez cudzoziemców. Pod lupą resortu znajdzie się bowiem także nabywanie przez cudzoziemców udziałów lub akcji w spółkach będących właścicielami lub wieczystymi użytkownikami nieruchomości położonych w Polsce.
 
Dzięki tym zmianom odpowiednie organy będą mogły szybciej reagować w przypadku stwierdzenia naruszenia ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, co z kolei pozytywnie wpłynie na pewność obrotu gospodarczego.
 
Z najnowszego sprawozdania MSWiA wynika, że w 2015 r. obcokrajowcy zakupili w Polsce łącznie 460 hektarów ziemi. To ponad dwa razy mniej niż rok wcześniej, gdy nabyli 1000 ha. W latach 1990-2015 cudzoziemcy uzyskali ponad 25 tys. zezwoleń na zakup nieruchomości gruntowych o kumulatywnej powierzchni ponad 52 tys. hektarów.
 
Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku.
 
polskieradio.pl/Riv/Fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023