O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-05-2020

Autor: Oliver Pochwat

Wilki w Warszawie! Zachowaj szczególną ostrożność

Wilki w Warszawie

Wilki w Warszawie były widziane w Kampinoskim Parku Narodowym oraz w jego okolicach. Wiadomo jest o jednej rodzinie wilków, która od 2015 rozmnaża się. Prawdopodobnie w Kampinoskim Parku Narodowym żyje również druga duża wilcza rodzina.

Wilki w Warszawie pilnujcie swoich psów

Wiki w Warszawie są spotykane, ale o spotkanie z nimi trudno. Dowodów na ich obecność nie brakuje. W zeszłym roku leśnicy znaleźli potrąconego basiora we Włochach. Podobne zdarzenie miało miejsce w Rembertowie. Wilki w Warszawie pochodzą z podwarszawskich lasów. Leśnicy najczęściej dostają sygnały o wilkach w Lesie Bemowskim oraz Lesie Młocińskim. To pojedyncze osobniki, ale w przeszłości podobne zdarzenia nigdy nie miały miejsca. Co ciekawe ostatni raz wilk był widziany w KPN w roku 1964. Pojawienie się wilczej rodziny w KPN dowodzi, że przyroda w Kampinosie jest w bardzo dobrej kondycji. Drapieżniki na tym terenie uzupełnią brakujące ogniwo łańcuchu pokarmowym KPN. Wilki staną się naturalnym selekcjonerem i regulatorem populacji jeleniowatych.Wilk w Warszawie

Wilki w Warszawie i w każdym innym miejscu są szczególnie niebezpieczne dla biegających luzem psów. Nasz pupil w spotkaniu z wilkiem żadnych szans. Nasz pupil nie powinien być puszczany tam, gdzie nie mamy pewności, że będzie bezpieczny. Wilki zazwyczaj unikają kontaktu z ludźmi, ale zwierzę w obronie młodych może zacząć ich bronić.  

W Polskich lasach oprócz wilka żyje również szakal złocisty, który jest gatunkiem drapieżnika należącego do rodzaju wilka. W Polsce pojawił się on około 5 lat temu i trudno oszacować jego populację.

Czytaj także:Szakal złocisty zagraża polskim gospodarstwom

Drapieżniki te są wszystko żerne. Polują na każdy rodzaj zwierzyny. Bardzo często odnotowuje się przypadki ataki szakali na zwierzęta domowe. Ich łupem padają warchlaki, koźlęta jagnięta czy owce, ale także większe zwierzęta takie jak cielęta – dzieje się tak w przypadku, gdy szakale utworzą watahę. Szakal może również atakować koty i psy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z 31 lipca 2017 r., w Polsce od 1 sierpnia 2019 r. można polować na szakala złocistego. Myśliwi w sezonie będą mogli odłowić 1270 sztuk tej zwierzyny.

radiokolor.pl/Fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023