O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-01-2022

Autor: Monika Faber

KRUS informuje: Należy niezwłocznie zgłaszać wypadki rolnicze

wypadki rolnicze

KRUS przypomina o tym, aby niezwłocznie zgłaszać wypadki rolnicze. Informuje też, że czas zgłoszenia ocenia się przy wniosku o odszkodowanie.

Jednocześnie wyjaśnia, że ze zgłoszeniem wypadku nie należy czekać do zakończenia leczenia skutków nieszczęśliwego zdarzenia. Ponadto KRUS przypomina, że niedopełnienie przez poszkodowanego lub rolnika obowiązku niezwłocznego zgłoszenia ocenia się przy ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadku oraz prawa do jednorazowego odszkodowania. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zachęca również do korzystania z form niewymagających kontaktu z innymi ludźmi.

Czas, w jakim zgłasza się wypadki rolnicze ma znaczenie

Zgodnie z zapisami art. 45 ustawy z dniaWypadki rolnicze 02 20.12.1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników ( t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 266) o zaistnieniu takiego zdarzenia poszkodowany, rolnik, domownik lub inna osoba są zobowiązane zawiadomić Kasę bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia jego zaistnienia. Zgłoszenia można dokonać osobiście w siedzibach jednostek Kasy, telefonicznie, pocztą tradycyjną, a także elektroniczną i poprzez platformę ePUAP.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego mając na uwadze Państwa bezpieczeństwo i zdrowie, w dobie pandemii koronawirusa i rosnącej liczby zachorowań i zgonów na COVID-19, zachęca do korzystania z form niewymagających kontaktu z innymi ludźmi.

Jednocześnie wyjaśnia, że ze zgłoszeniem wypadku nie należy czekać do zakończenia leczenia skutków nieszczęśliwego zdarzenia. Ponadto KRUS przypomina, że niedopełnienie przez poszkodowanego lub rolnika obowiązku niezwłocznego zgłoszenia ocenia się przy ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadku oraz prawa do jednorazowego odszkodowania, a także że osoba poszkodowana lub inna zgłaszająca wypadki rolnicze powinna w szczególności:

– zabezpieczyć w miarę możliwości miejsce i przedmioty związane z wypadkiem,

– udostępnić pracownikowi KRUS miejsce wypadku i przedmioty z nim związane,

– wskazać świadków wypadku,

– zgromadzić i dostarczyć posiadaną dokumentację leczenia,

– udzielić pełnej informacji i wszechstronnej pomocy pracownikowi KRUS, upoważnionemu do prowadzenia postępowania dowodowego w sprawie ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku.

Przypomnijmy, że jak zakłada projekt rozporządzenia ministra rolnictwa, odszkodowania za wypadki rolnicze mają być wyższe. Do 1033 zł zostanie podniesione odszkodowania za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu z tytułu wypadku przy pracy rolniczej. Projektowane rozporządzenie proponuje także podniesienie zasiłku chorobowego do (z 10 zł) kwoty 20 zł za każdy za dzień czasowej niezdolności do pracy trwającej nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni.

Czytaj też: Wypadki rolnicze na Lubelszczyźnie zdarzają się nazbyt często

krus.gov.pl/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023