O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-07-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Ustawa o gruntach leśnych przykładem etatystycznego podejścia do gospodarki

Ustawa o gruntach leśnych

Ustawa o gruntach leśnych to przykład etatystycznego podejścia do gospodarki, wprowadza specjalne rozwiązania dla inwestycji na cele polityki państwa – oceniło w czwartek Business Centre Club(BCC). Wskazało na brak wyjaśnienia w uzasadnieniu, dlaczego przepisy nie będą stosowane w całej Polsce.

Ustawa o gruntach leśnych została uchwalona przez Sejm w ubiegłym tygodniu

W ubiegłym tygodniu Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych. Zgodnie z nią, w ciągu dwóch lat od wejścia w życie ustawy będzie można dokonać zamiany terenów należących do Lasów Państwowych w Jaworznie i Stalowej Woli na inne nieruchomości należące do Skarbu Państwa, na których możliwe będzie prowadzenie gospodarki leśnej. Dodatkowo ustawa o gruntach leśnych przewiduje możliwość zamiany gruntów LP sąsiadujących z działkami, jakie mają być poddane zamianie w Jaworznie i Stalowej Woli.

W uzasadnieniu specustawy podkreślono, że ma pozwolić na łatwiejsze pozyskanie terenów dla inwestycji uzasadnionych potrzebami i celami polityki państwa związanej ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów dotyczących energii, elektromobilności czy transportu. Obecnie zamiana lasów, gruntów i innych nieruchomości Skarbu Państwa pozostających w zarządzie Lasów Państwowych jest możliwa tylko w przypadkach podyktowanych potrzebami i celami gospodarki leśnej, po ich wycenie przez osoby posiadające uprawnienia do szacowania wartości nieruchomości.

Jak wskazał ekspert BCC ds. prawa gospodarczego Radosław Płonka, w przepisach ograniczony został katalog podmiotów, z którymi będzie mogła być dokonana zamiana do: państwowych osób prawnych, osób prawnych, w których Skarb Państwa posiada większość akcji oraz jednostek samorządu terytorialnego.

A zatem prywatni inwestorzy są wprost wykluczeni z możliwości skorzystania z zapisów tej ustawy. Jeśli obywatel posiada nieruchomość, która daje Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe możliwość prowadzenia gospodarki leśnej na nowym, możliwym do zagospodarowania na te cele terenie, ustawa o gruntach leśnych powinna dawać możliwość – na zasadzie swobody umów – dokonania stosownej zamiany także z prywatnym inwestorem

– zauważył ekspert BCC. Dodał, że obecne rozwiązanie to przejaw nierównego traktowania obywateli i jednostek państwowych.

Czytaj też: Dobre rozwiązanie dla rolników

Ustawa o gruntach leśnych nie wyjaśnia dlaczego przepisy nie będą stosowane we wszystkich regionach Polski

Płonka przywołał uzasadnienie ustawy. Podano w nimUstawa o gruntach lesnych 02, że w obecnym stanie prawnym, biorąc pod uwagę całość uwarunkowań: powierzchniowych, przestrzennych, infrastrukturalnych, komunikacyjnych i środowiskowych, jakie niekiedy muszą zostać spełnione w celu ustalenia lokalizacji pod daną inwestycję, często zdarza się, że samo wyłonienie tej lokalizacji jest dość utrudnione lub wręcz niemożliwe. Projektowane rozwiązanie ma stanowić wsparcie w powyższym zakresie dla inwestycji zgodnych z potrzebami i celami polityki państwa.

Zatem, jeśli państwo ma problem z własnymi przepisami przy realizacji inwestycji, wprowadza dla siebie specjalne, terminowe rozwiązanie tzw. specustawę, stanowiącą wyłom w obowiązującym systemie. Jeśli prywatny inwestor ma tego rodzaju problem, musi radzić sobie sam, a w praktyce nie będzie mógł zrealizować inwestycji lub będzie to możliwe dopiero po wieloletniej batalii z państwem

– skomentował ekspert.

Zauważył też, że w uzasadnieniu ustawa o gruntach leśnych nie ma wyjaśnienia, dlaczego przepisy nie będą stosowane we wszystkich regionach Polski.

Pozwala to postawić tezę, że zmiana prawa jest dokonywana wyłącznie w związku z bieżącą potrzebą realizacji jakiejś inwestycji w okolicach Jaworzna i Stalowej Woli, której projektodawca wprost nie wskazał. Uzasadnione jest więc wyjaśnienie realizacji, jakiej konkretnie inwestycji ma służyć specustawa

– podkreślił Płonka.

Podczas prac nad ustawą wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka informował, że zamianie podlegać miałoby 238 ha w Jaworznie oraz 996 ha w Stalowej Woli. Konkretne działki są wskazane w załączniku do ustawy i jest ich w sumie 80.

Siarka przekazał również, że działki Lasów Państwowych, jakie miałby podlegać zamianie, znajdują się w bezpośredniej bliskości obowiązujących stref inwestycyjnych i mają konieczną infrastrukturę, co pozwala na budowę dużych zakładów pracy. Jak mówił, część inwestorów jest już znana, a nowi mają być znani w najbliższym czasie. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami resortu klimatu i środowiska, w Jaworznie miałaby powstać fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera.

Ustawa o gruntach leśnych będzie teraz rozpatrywana przez Senat.

PAP/fot.Wikimedia/Pixabay

swiatrolnika.info 2023