O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-05-2017

Autor: Marzena Deresz

Praca sezonowa. Zasady przyjmowania obcokrajowców

Praca sezonowa. Zasady przyjmowania obcokrajowców

Nowe zasady przyjmowania obcokrajowców do wykonywania sezonowych prac w gospodarkach rolnych.

Nowe zasady przyjmowania obcokrajowców do wykonywania sezonowych prac w gospodarkach rolnych.

Rolnicy i ogrodnicy uważnie śledzą prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. 

Określa on bowiem nowe zasady przyjmowania cudzoziemców do wykonywania pracy sezonowej i krótkoterminowej w Polsce. Dziś wielu gospodarzy zwłaszcza właścicieli  sadów czy gospodarstw ogrodniczych  nie jest w stanie samemu czy przy pomocy najbliższej rodziny zebrać z pola w sezonie truskawki czy pomidory. Dlatego chętnie zatrudniają  naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, którzy pracują często bardziej efektywnie i za niższą pensję, niż wykonujący tę samą pracę  nasi rodacy.

Pierwsze czytanie w Sejmie RP  tej nowelizacji miało miejsce 11 maja. Projekt uzasadnił sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed. W projekcie ustawy wprowadza się zezwolenia na pracę sezonową, które będą funkcjonować obok zezwoleń na pracę, wydawanych dotychczas przez wojewodę, jednakże w tym przypadku będą ono wydawane przez starostę.

 

O zezwolenie na pracę sezonową będą mogli się ubiegać obywatele wszystkich państw trzecich. Będzie to znaczne rozszerzenie zakresu w stosunku do wykorzystywanego obecnie systemu oświadczeń, który obejmuje obywateli tylko z sześciu wybranych krajów. Wniosek dotyczący pracy sezonowej danego cudzoziemca u tego samego pracodawcy będzie wpisywany do odpowiedniej ewidencji, a na tej podstawie cudzoziemiec będzie uprawniony do ubiegania się o uzyskanie wizy w roku wystawienia zezwolenia oraz w dwóch kolejnych latach (zezwolenie wielosezonowe). Zezwolenia na pracę sezonową będą wydawane na okres do dziewięciu miesięcy w roku kalendarzowym przez starostę w ramach procedury administracyjnej. Będą one dopuszczały cudzoziemca do wykonywania pracy sezonowej bez wskazywania konkretnego rodzaju pracy. Projektowana regulacja zakłada, że rolnik, który będzie chciał zatrudnić cudzoziemca w swoim gospodarstwie, składa wniosek o zezwolenie na pracę sezonową do starosty, a w praktyce do powiatowego urzędu pracy, gdzie sprawdzane będą warunki powierzenia pracy. Jeżeli będą one spełnione, wniosek będzie wpisany do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej, do której dostęp będą posiadali także konsulowie. Cudzoziemiec otrzyma od pracodawcy wydane przez powiatowe urzędy pracy zaświadczenie o wpisaniu wniosku do tej ewidencji oraz o zawartych we wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową warunkach, i na tej podstawie będzie starał się o uzyskanie wizy na wjazd do Polski. Umożliwienie konsulom szybkiej weryfikacji zaświadczenia jest jednym ze środków mających na celu ograniczenie występujących obecnie nadużyć, takich jak fałszowanie, czy kupowanie oświadczeń. Po przyjeździe na terytorium RP, gdy cudzoziemiec stawi się u pracodawcy, wydawane będzie przez starostę zezwolenie na pracę sezonową, uprawniające do legalnego wykonywania pracy. W tym przypadku nie przewiduje się sprawdzenia dodatkowych warunków, jedynie przedstawienie potwierdzenia wjazdu cudzoziemca oraz informacji o adresie jego zamieszkania w trakcie pobytu na terytorium Polski. Projekt nie wprowadza również żadnych dodatkowych obowiązków informacyjnych w przypadku pracy sezonowej.

 

Natomiast uwzględniono w nim  szereg postulatów zgłoszonych w trakcie konsultacji społecznych przez przedstawicieli środowiska rolniczego. Dotyczą one miedzy innymi wydłużenia okresu s wykonywania pracy sezonowej z 8 miesięcy do 9 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego, wprowadzono też  rozwiązanie zezwalające na możliwość powierzenia cudzoziemcowi pracy innego rodzaju niż praca wykonywana w oparciu o zezwolenie na pracę sezonową na okresy nie dłuższe niż łącznie 30 dni w ciągu ważności zezwolenia, bez konieczności zgłaszania tego faktu do starosty.

Ponadto wprowadzono przepis przejściowy umożliwiający wykonywanie pracy na podstawie oświadczenia do końca 2018 roku (przy czym oświadczenie musi być zarejestrowane do końca grudnia 2017 r. Na wniosek rolników  przesunięto termin wejścia w życie przepisów ustawy z dnia 1 lipca 2017 r. na 1 stycznia 2018 r.

 

MRiRW/Maks Weber/ fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023